Gastrit tanımı, midenin iç yüzey kısmında meydana gelen mukozanın iltihaplanmasıdır. İlerleyen yaşlarda, yetişkinlerde ve toplumda çok sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Genel olarak gastrit, ülsere göre hasar bırakma riski daha fazladır. Gastrit oluşmasındaki en temel faktör bakteriyel iltihap görülmesidir. Başarılı tedavi sonucu kullanılan antibiyotikler sayesinde tedavisi sağlanmaktadır. Hastalık belirtileri hemen ortaya çıkmaz ve yetişkin her üç bireyde gastrit görülebilir. Peki, Gastriti olanlar beslenmede nelere dikkat etmeli?

Düzenli Beslenme İle Mide Nasıl Korunur?

Gastrit hastalığı olan kişilerin öncelikle yapması gereken güne kahvaltı ile başlamasıdır. Kesinlikle aç kalınmamalıdır. Kahvaltıda tüketilmeyecek besinlerin başında çay ve hamurlu gıdalar bulunmaktadır. Poğaça gibi yiyeceklerin sık sık tüketilmemesi gereklidir, çünkü mideye zararı dokunurken içerdiği yağdan dolayı vücut ve kan değerleri olumsuz etkilenir. Öğünlerin, sabah, öğle ve akşam benzer olması, düzenli ve zaman diliminin benzer saat aralıkları içerisinde yapılması çok önemlidir. Ara öğünlerde meyve tüketmek yerine, yemek yedikten 1.5 saat sonra tüketilen meyvenin hem açlık hissi vermemesi hem de kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Mideye giren içecek ve yiyeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Asitli yiyecekler gastrite neden olmaktadır. Gastriti bulunan bireylerin çay, sigara, alkol ve kahve gibi zararlı maddelerden uzak durmaları gereklidir. Baharatlı, çok acı ve yüksek yağlı gıdalar mideyi tahriş edebilir. Sindirimin kolay olması için lokmaların küçük olması hazmı kolaylaştırırken çiğnemeden yutulan gıdalar sindirimi zorlaştırarak midede şişkinliğine neden olur.

Gastrit Belirtisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Birden bire oluşan ve sürekli olmak üzere iki çeşidi bulunur. Kronik gastrit belirtileri, çok az ya da hiç belirti vermez. Karın bölgesinin üst kısmında ağrı, mide bulantısı ya da kusma olabilir. Akut gastrit belirtisinde ise basınç, mide yanması ve ağrı oluşabilir, hastanın ağrısının artması söz konusudur.