Gebeliğin Vücudunuza Verdiği Zararlar Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak bir kadının yaşayabileceği muhakkak ki en özel durumlardan birisidir. Ancak hamilelik süreci bununla birlikte bir kadının yaşadığı en zor dönemlerden de birisidir. Anne adayı hamilelik sürecinde fiziksel ve psikolojik anlamda büyük değişimler yaşar ve bu durumların etkisi vücutta belirgin olarak görülür. Ancak yine de gebeliğin vücudunuza verdiği zararlar nelerdir diye baktığımız zaman, daha çok fiziksel değişimler sıralanabilir.

Hamilelik Çatlakları

Hamileliğin özellikle 16. haftasından sonra vücut üzerinde belirgin bir şekilde görülen çatlaklar oluşacaktır. Kırmızı görünümde olan bu çatlaklar, ciltten hafif çökük biçimdedir. Bu çatlaklar temel olarak dermal bağ doku liflerininin zorlanması ve derinin fazlaca gerilmesi sonucu meydana gelir. Yine bu etkenlerin yanı sıra anne adayının aşırı kilo alması da bu çatlaklara yol açar.

Anne adayı için bu çatlaklar tamamen önlenemese de, çatlak kremleri ile belirli bir sınırda tutulabilir.

Ciltte Ani Renk Değişimleri

Gebelikte östrojen, progesteron ve çeşitli androjenlerin değişimine bağlı olarak cilt üzerinde ani renk değişmeleri olur. Kadınların çoğunda karın cildinin orta noktasında yer alan ve ‘linea alba’ adı verilen açık renkli çizgi fazlaca pigmente olarak koyu bir renk alır. Bazı durumlarda ise yüz ve boyun kısmında ‘gebelik maskesi’ adı verilen yama şeklinde lezyonlar meydana gelir.

Gebelik sürecinde kadınlarda koltuk altı ve bacakların iç kısmı gibi sürtünmeye açık bölgelerde renk koyulaşmaları olur. Bu etkilerin çoğu doğumdan belli bir süre sonra yavaş yavaş gerilemeye başlar.

Saç ve Kıl Uzaması

Gebelik sürecinde kadınlarda en fazla gözlemlenen durumlardan birisi de saçların normalinden daha hızlı uzamasıdır. Bunun yanı sıra yüz ve göbek bölgesinde de aşırı kıllanmalar görülebilir. Bu etkiler genel olarak doğum sonrası ortadan kalkar; saçlar ve kıllar normal seyrinde gelişir.