Gebelik Sürecinde Yapılan Tarama Testleri

Gebelikle birlikte kadınlar pek çok testten geçmektedir. Bazı durumlarda ise gebelik planı yapılırken gebelik için uygun dönemin olup olmadığı gibi hormon testlerinin yapılması da oldukça önemlidir. Gebelikle birlikte anne adayına ilk yapılan test kan testi olacaktır. Kan testi anne adaylarının gebe olup olmadıklarını kesin olarak belirlemede oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra gebelikteki hormon seviyesi ile de gebeliğin kaçıncı haftada olduğu normal bir gebelik olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Gebeliğin ilk haftalarında anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı ile ilgili test yapılmaktadır. İlk haftalarda anne adaylarına Tsh testi de yapılmaktadır. Böylece anne adaylarındaki troid sorunlarının olup olmadığı var ise bebeği etkileyip etkilemeyeceği saptanabilmektedir.

İkili Test Nedir?

İkili testler bebekleirn ense kalınlıklarını ölçmek için kullanılmaktadır. NT testi adı verilen bu test gebeliğin 11 ile 14. haftası arasında yapılmaktadır. NT testi kan tahlili alınarak yapılan bir testtir. İkili tarama testi gebelikte bebekte oluşabilecek kromozomal bozukluk olup olmadığı saptanmaya çalışılmaktadır. Bu testler ile bebekte down sendromu ve edwars sendromu olup olmadığı da anlaşılmaktadır. İkili tarama testleri genel olarak zeka ile ilgili problemleri de ortaya koyduğundan dolayı zeka testi ile de anılmaktadır. İkili tarama testi ile birlikte ense kalınlığı da ölçüldüğünde down sendromu ile ilgili önemli bulgular elde edilebilmektedir. Bu testler aracılığı ile down sendromlu bebeklerin yaklaşık olarak %85’i doğru olarak tespit edilebilmektedir.

Down sendromu şüphesi olan bebeklerde anne adaylarına üçlü tarama testi de yapılmaktadır. Üçlü tarama testi gebeliğin 16 ile 20. haftaları arasında yapılmaktadır. Üçlü tarama testinde kesin sonuç almak çok daha kuvvetli olduğundan dolayı anne adayları için oldukça önemli bir süreçtir.