Anne & Bebek

Gebelikte Ayak Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte ayak ağrısı ve ayak şişmesi doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Hamilelik süresi boyunca vücut daha fazla su üretir ve üretilen bu su vücutta birikir. Bebeğin giderek büyümesine bağlı olarak ta hamileliğin son aylarına doğru, bebek bacaklara giden kan damarlarına daha fazla baskı yapar ve kan kalbe daha zor ulaşır. Kanın kalbe olan dönüşünün zorlanması sonucunda ayak, ayak bilekleri ve bacaklarda su birikmesine ve ayaklarda ağrıların meydana gelmesine neden olur. Bu yüzden hamilelik suresi boyunca anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından rahat ve kan dolaşımını etkileyecek kıyafetler giyilmemesi önemlidir. Peki, gebelikte ayak ağrısı nedenleri nasıl azaltılabilir?

Hamilelik Döneminde Ayak Ağrısını Azaltan Yöntemler Nelerdir?

  • Hamilelik süresi boyunca fazla ayakta kalmaktan kaçınılmalı,
  • Koltuk veya sandalyede otururken ayakları yere koyarak oturmaktan kaçınılmalı,
  • Gün içerisinde otururken ayakların altına destek sağlayarak ayaklar havaya dikilerek oturulmalı,
  • Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılmalı,
  • Fazla sıcağa maruz kalmaktan kaçınılmalı, çünkü fazla sıcak ayakta şişme ve ağrıların artmasına sebebiyet verir.
  • Hamilelik döneminde yüzme bebeğin pelvis kaslarından daha yukarıda durmasına ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Hamilelik süresi boyunca ayakların hava alması ve rahatlaması açısında pamuklu çorap giyilmesi önemlidir.
  • Hamilelik süresi boyunca hamileliği riske atmayacak şekilde egzersizler yapılması anne adayı ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hamilelik Döneminde Ayak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik dönemi boyunca ayaklarda ağrı ve şişme meydana gelmesi doğaldır. Hamilelik döneminde ayak ağrılarının giderilmesi için herhangi bir tedavi yöntemi yoktur ve bu durum doğum gerçekleştikten bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Bu dönemde annenin doktoru tarafından devamlı olarak kontrol altında olması önemlidir. Ancak aniden meydana gelen ağrıların hızlı bir şekilde ilerlemesi ve şiddetinin artması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.