Anne & Bebek

Gebelikte Birinci Trimester

Gebelik bayanın hayatında değişikliğin mutlu ve heyecanlı bir maceranın başlangıcıdır. Anne adayları gebelik süresince yaşadığı pek çok şey ile birlikte değişime uğrayacaktır. Hormonal değişimler ve vücudunda yaşadığı değişikler bu süreci zorlu kılsa da en özel günleri olarak kabul edilir. Annenin yavrusunu kucağına alması için sabrettiği uzun sancılı ve meraklı bir bekleyiştir. Bu süre boyunca gebelik 3 er aylık dönemlere ayrılır ve bu aylara da trimester dönemi denir ilk 12 haftadan oluşan dönem gebelikte birinci trimester dönemidir.

Birinci Trimester Döneminde Yaşayacağınız Değişimler ve Bebeğiniz

İlk ayda henüz hamile olduğunuzun farkında değilsinizdir. İlk ayın sonunda adet döneminin de gecikmesiyle hamilelik testi ve kan tahliliyle hamileliğiniz kesinleşir. Bazı annelerde en zor geçen dönem ilk 3 aylık dönemdir. Hamileliğin başlamasıyla birlikte baş dönmesi, kusma, halsizlik, uykusuzluk en çok yaşanan şikâyetlerden birisidir. Bazı anne adaylarında bu durum hiç yaşanmadan 3 aylık dönemi tamamladığı da görülmektedir. İlk aylarda annenin bir dizi tahlillerden, kontrollerden geçmesi gerekmektedir. 6. haftadan itibaren bebeklerin gözü, burnu, kulağı, uzuvları oluşmuş olup kalp atışları da ultrasonla rahatlıkla duyulabilmektedir. Düşük tehlikesi vb. tehlikeler ultrasonla belirlenebilmekte aynı zamanda anında gerekli tedavilere de başlanabilmektedir.

Hamileliğin İlk 3 Aylık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte kansızlık çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuzdan kanınıza bakmasını ve gerekli takviyelerle bu eksikliğin giderilmesini isteyebilirsiniz. 11. ve 14. hafta da yapılan ikili tarama testiyle de down sendromu olup olmadığı da muhakkak belirlenmelidir. Gebelik başlangıcından sonuna kadar kalsiyum anne için çok önemli bir ihtiyaç haline dönüşecektir. Bebeğiniz gelişirken kalsiyum ihtiyacını sizin deponuzdan kullanmaya başlayacak yetmediği yerde de sizin kemik ve dişlerinizden de kalsiyum ihtiyacını karşılamak isteyecektir. Pek anne doğum sonrası diş rahatsızlığıyla karşılaşmıştır. Bunun önüne geçmek için de muhakkak günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamalısınız.