Anne & Bebek

Gebelikte Göz Kararması Nedenleri?

Anne olmak, içinde bir canlının yetiştiğini bilmek dünyanın en güzel duygusudur. Bu duyguyu yaşarken bebeğin büyümesi evrensinde vücudun göstermiş olduğu bazı reaksiyonlar vardır. Mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, tansiyon düşmesi, göz kararması gibi istem dışı gerçekleşen bu belirtiler genellikle aniden yaşanır. Akla takılan sorularından biri de Gebelikte göz kararması nedenleri? Tek cevabı olmamakla birlikte birkaç sebebi olduğu belirtilebilir.

Gebelikte Göz Kararması Sebepleri

Ani tansiyon düşüklüğünden kaynaklanan bir durumdur. Geçici olmakla beraber gebede bayılmaya kadar ilerleyen durumlar saptanabilir. Vücudun tansiyon dengesinin bozulmasının bir belirtisidir. Göz kararmasını tek bir sebebe bağlamak yanlış olur. Kişiye göre değişkenlik gösteren bu durum bazen gebelikte rahim içerisinde büyümeden kaynaklı kan miktarının fazla olması dolayısıyla beynin diğer organlara kan pompalaması sırasında güçlük yaşanır. Bu zorlanmadan kaynaklı olarak da baş dönmesi ve ardından bayılma hissi gelir. Büyüme yapan rahim gebenin kan damarlarına basınç yaparak göz kararmasına sebep olur.

Gebelikte Göz Kararması Nasıl Engellenebilir?

Bu elinizde olmayan bir durumdur. Vücudun tepkimesidir. Fakat aniden oturduğunuz yerden kalkmamanız, uzun saatlerde bebeği de düşünerek aç kalmamanız, gün içerisinde fırsatınız var ise küçük şekerlemeler yapabilir, kendinizi çok yormadan küçük adımlarla 20 dk. lık yürüyüş gerekmektedir. Bu gibi küçük müdahaleler uzun süreli bayılmaların önüne geçecektir. Kesinlikle sigara ve alkol kullanmamalısınız.

Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen tıp dilinde Toxemi olarak geçen bu rahatsızlık gebelikte ortaya çıkabilecek yüksek tansiyon hastalığıdır. Genellikle ilk gebelikte ortaya çıkan bir durumdur. Vücutta gereğinden fazla su tutumu sağlanması ve aşırı kilo alınımından kaynaklı ödem ve şişlik başlıca belirtileridir. Daha yüksek tansiyonlarda baş ağrısı, iç organlarda özellikle karaciğer ve böbreklerde görev bozulmaları meydana gelir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.