Gebelikte Hormonsal Değişimler Nelerdir? Nasıl Etkiler?

Kadınların gebelik sürecine hazırlanırken ve gebelik süreci içerisinde pek çok fiziksel ve hormonsal değişimler meydana geliyor. Gebelik dönemi içerisinde kadınların bir anda mutlu ve sakin iken aniden sinirlenmesi ve derin bir üzüntü içerisine girme durumları ile karşılaşılabilir. Bu durumun en önemli nedeni hormonsal değişmelerdir. Peki gebelikte hormonsal değişimler nelerdir? Nasıl etkiler?

Gebelikle ilk olarak ortaya çıkan hormonların başında “HCH” aDı verilen hormon geliyor. Bu hormon kadının gebe olduğunun en büyük kanıtı. Yapılan kan testi ya da idrar testlerinde gebeliği ölçmek için HCG hormonuna bakılıyor.

HCG Hormonu Nedir?

HCG hormonu özellikle gebeliğin oluşum aşamasında salgılanan bir hormondur. Hormon öncelikle döllenmiş olan yumurta etrafında oluşan hücreler sayesinde oluşmaktadır. Hormon beta ve alfa olmak üzere iki grup altında incelenir. Gebeliğin kesinliğini öğrenmek için kandaki beta değerine bakılır. Beta Hcg adı verilen testler ile kadınların gebe olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılıyor. Beta Hcg hormonunun salgılanması ile birlikte vücutta bir takım değişmeler de meydana geliyor. Mide ve baş dönmelerinin en büyük nedenlerinden biri artan Beta Hcg hormunudur.

Östrojen Hormonu

Bebeğin tutunmasında, süt oluşumunda ve rahim kaslarının genişlemesinde önemli bir rol üstleniyor. Östrojen hormonu aynı zamanda doğumun kolaylaşması için de yardımcı bir hormondur. Gebelikte ciltte meydana gelen koyulaşmaların en büyük nedenlerinden biri de östrojen hormonudur. Akşam saatlerinde gebelerde meydana gelen sırt ağrılarının en büyük nedenlerinden biri de östrojen olarak kabul ediliyor. Anne adayının vücudundaki tüm bu değişmeler onun bazen stres altında olmasına neden olabiliyor. Vücutta aynı zamanda kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlara neden olan Progestron hormonu da gebelik sürecinde önemli rol oynuyor. Sık idrara çıkmanın en büyük nedeni progestron hormonu olarak belirtiliyor.