Anne & Bebek

Gebelikte İkinci Trimester

Gebelikte İkinci Trimester önemli bir dönemdir. Gebelik kadınların birçok değişime maruz kaldıkları zor bir o kadar da sevinçli geçen bir dönem. Gebeliğin jinekoloji de ve diğer birçok bilimde ayrıştırılması yapılmıştır. Halk arasında bilinen üzere gebelik 9 ay 10 gün ya da 40 hafta gibi tabirlerle sınıflandırılırken tıbbi bilimlerde gebelik 3 trimester olarak sınıflandırılmaktadır. İlk önce trimester kavramını açıklayalım. Tri latince 3 mester dönemi temsil etmektedir. Yani trimester 3 dönem olarak adlandırılmaktadır. Her bir dönem ise 3 ay olarak tanımlanmaktadır. Her trimester de anne ve bebekte birçok değişiklik görülmektedir.

İkinci Trimesterde Gebe

Gebeliğin başlangıcından 3 ay sonra başlayan ve 6 ay sonra biten döneme ikinci trimester denilmektedir. Gebelikte ikinci trimester hem gebe hem de bebek için çok önemlidir. Bu döneme halk arasında gebeliğin balayı denilmektedir. Bu adlandırmanın sebebi, gebeliğin belirtilerinin azalması ve annenin kendini daha da gebe olduğunun farkına varmasıdır. İkinci trimesterde gebelik belirtileri olan kusma, karın ağrısı ve kabızlık çok belirgin derecede azalmış durumdadır. Ayrıca bebek bu dönemde görülebilir şekilde büyüme göstermektedir. Buna bağlı olarak da gebe karnı belirgin bir şekilde ilk trimestere göre büyümektedir. Aynı zamanda annelik hormonları bu dönemde pik yapmış durumdadır. Anne adayları bu dönemde daha annelik davranışı üstlenen, daha hassas davranışlı ve alıngan bir hal alabilmektedir. Yüzdeki gebelik lekeleri bu dönemde artış gösterebilmektedir. Dönemlik ve aylık kontroller bu dönemde de kesinlikle aksatılmamalıdır.

İkinci Trimesterde Bebek

Gebelikte ikinci trimester bebek içinde çok önemlidir. Bu dönemde bebek kafası laguna adlı ince tüyler ile kaplanıyor. Reflexler gelişmeye başlayacak. İlk dışkı olan makenyum oluşmaya başlayacak. Bebek bu dönemde bol bol kilo alacak ve büyüme gösterecektir. Beyin olgunlaşması ve buna bağlı farklı davranışların oluşması başlayacaktır.