Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri

Gebelikte karın ağrısı nedenleri, vücudun bebeği uygun bir şekilde ağırlamaya çalışması sonucu vücutta yaşanan değişimlerdir. Bu ağrılar gebelik sürecinin normal bir parçasıdır. Gebelik sırasında yaşanan karın ağrılarının pek çoğu zararsız olarak gözükse de bazı durumlarda bu ağrılar ciddi sonuçlar oluşturabilir. Bu noktada anne adayları gebelik sırasında oluşan ağrıların nedenlerini bilmelidir.

Karında oluşan ve çok şiddetli olmayan ağrılar anne adayının dinlenmesi gerektiği bildiren veya sindirim güçlüğü yaşanılan ağrılardır. Ancak bu ağrı dışında ağrıya eşlik eden başka sorunların olup olmadığı anne adayı tarafından gözlenmelidir.

Gebelikte Sık Karşılaşılan Karın Ağrıları

Gebelik süresi boyuncu bazı ağrılar anne adaylarında sıkça karşılaşılan türdedir. Ancak bu ağrıların ne anneye ne de bebeğe bir zararı vardır.

Gaz ve Kabızlık; gebelik süresi boyunca progesteron hormonunun salgılanma miktarı arttığı için bu ağrılar anne adayında gaza neden olur. Bu gaz sorununu gidermek için ise bol su içmek, egzersiz yapmak ve lifli yiyecekleri yemek anne adayındaki gaz ve kabızlığı önleyecektir.

Yuvarlak Baş Ağrısı; bu türde meydana gelen karın ağrılarının nedeni, anne adayının vücut pozisyonunu değiştirmesindendir. Bu ağrı hafif ancak uzun süreli bir ağrıdır.

Gebelik Süresince Meydana Gelen Ciddi Ağrılar

Gebelik süresince meydana gelen ağrılar normal gibi gözükse de bazı durumlarda meydana gelen ağrılar ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Dış Gebelik; dış gebelik yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu olur. Kişide dış gebelik oluşumu var ise muhakkak tıbbi tedavi gerekir. Dış gebelik oluşan kişide hamileliğin 6.hafta ile 10.hafta arasında yoğun ağrı ve kanama görülür.

Düşük; düşük olayının yaşanması hamileliğin ilk 13 haftasında meydana gelir. Kişide oluşan düşük belirtisi, karın ağrısı dışında orta veya yüksek şiddette yaşanacak sırt ağrılarıdır.