Gebelikte Kramp Ağrıları

Gebelikte Kramp Ağrıları

Hamilelik sürecinde genelde beşinci aydan itibaren görülen çeşitli ağrılar ve kramplar artarak devam ederken rahatsız etmeye de başlamaktadır. Hamilelerin karın bölgesi genişleme ve damarlarında açılmaya bağlı olarak kalçada ve kasıklarda ağrı oluşabilir. Rahatsız edici bu kramplar için anne adayının dikkatli olması ve doktor tavsiyesine uyması gereklidir.

Gebelikte Kramp Ağrıları

Kramplara Karşı Neler Yapılabilir?

Anne adayı krampları hissettiği an sırtüstü yatarak dirseklerinin üzerinde veya yumuşak bir yastığın üzerinde dinlenmelidir. Dizlerinizin arasına yastık yerleştirerek bir rahatlamada sağlayabilir ve bunu uyurken de yapabilir.

Bol su tüketmek de önemli bir adımken ayrıca kısa ve yorucu olmayan yürüyüşler de ihmal edilmemelidir. Ayak ve baldırlara egzersizler yapılarak destek olunması çok rahatlatacak bir çözümdür. Ayrıca da otururken ayakların altına yükseklik konması da tavsiye edilir.

Gebelikte Kramp Ağrıları

Krampların Nedeni Nedir?

Hamilelikte yaşanan bel, kasık ve bacak kramplarının kesin nedeni her zaman belli olmamakla birlikte özellikle kalsiyum ve magnezyum azlığı ya da fosfor fazlalığı önemli bir etkendir. Ayrıca hamileliğin gelişimiyle birlikte büyüyen rahmin toplardamara yaptığı baskı ve buna bağlı olarak dolaşım problemleri de çeşitli kramp oluşumlarının önemli nedenleri arasında yerini alır.

Anne adayının gün içinde fazla yorulması ve ayakta durması, aşırı ve hızlı şekilde kilo alması, hormonların değişimi, ani ve dikkatsiz hareketler yapma, varislerin oluşumu, çok hareketsiz kalınması ve doğuma yaklaşılan zamandaki değişimler bu kramplara neden olan faktörlerin başında gelir.