Gebelikte Yaşanan Kadın Hastalıklarına Önlemler

Gebelik dönemi bir bayanın hayatı boyunca yaşayabileceği en özel dönemlerinden biridir. Anne adayının en hassas dönemi olan bu zamanda bir takım sağlık problemleri beraberinde gelişebiliyor. Gebelikte yüksek risk yaratacak sorunların başında anne adayında gebelik öncesinde olabileceği gibi gebelik sırasında da gelişebiliyor. Bazı hastalıklar ise sadece gebelik sırasında oluşup anne ve bebek sağlığında risk yaratabiliyor. Gebelikte yaşanan kadın hastalıklarına önlemler alınmaz ise anne ve bebek için çok ciddi sağlık riski oluşturabilir.

Gebelikte Yaşanan Hastalıklar

Gebelik boyunca anne adayını olumsuz yönde etkileyebilecek ve aslında var olan hastalıklar bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, kan hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, tiroit bezi hastalıklarıdır. Bunların dışında gebelik sırasında oluşabilecek en riskli hastalıkların başında gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve diğer bulgular ile birlikte seyreden gebelik zehirlenmesi, yine gebeliğe bağlı olarak gelişen şeker hastalığı, oluşabilecek enfeksiyonlar ve kan pıhtılaşma bozuklukları olduğunu söylenebilir.

Gebeliğe Bağlı Anne ve Bebek Sorunları

Anne ve bebek için gebelik süresinde oluşabilecek diğer rahatsızlıklar ise plesanta yani bebeğin eşi ile oluşabilecek sorunlar, erken doğum durumu, zarın olağanın dışında erken açılması ve suyun erken gelmesi, tahmin edilen doğum tarihinin gecikmesi, bebek için ise doğumsal anormallikler, gelişme bozuklukları ve çoğul gebelikler riskli durumlardır.

Gebelikte Yaşanabilecek Sağlık Problemlerine Önlemler

Doğru olan anne adayının hamilelik öncesi, gebe kalmaya karar verdiğinde bir uzmana başvurarak, sağlık kontrolünden geçmesidir. Eğer herhangi bir rahatsızlık varsa gebelik öncesi tedavi edilmeli ve hamileliğe sağlıklı olarak, adım atılmalıdır. Gebelik sırasında ortaya çıkan ve oldukça riskli olan en önemli sağlık problemi şeker hastalığı ve buna bağlı enfeksiyonlardır. Yüksek tansiyon, yaygın ödem ve idrarda dışarı atılamayan protein saptanır. Bu rahatsızlıklar gebelikte ortaya çıktığı gibi gebelik sonlanması ile birlikte anne normal sağlığına kavuşur.

Gebelikte Oluşabilecek Rahatsızlıklar İçin Alınabilecek Önlemler

Gebelikte yaşanan kadın hastalıklarına önlemler konusunda anne adayının yapması gereken en doğru hareket öncelikli olarak her ay düzenli olarak uzman kontrolünde olmaktır. Herhangi bir problem gelişmesi durumunda erken müdahale önemlidir. Gebelikte gelişebilecek bir hastalık durumunda öncelikli olarak uzmanlar tarafından, altta yatan herhangi bir rahatsızlık varsa bu hastalığa yönelik olan tedavi yöntemleri uygulanır. Gerekli durumlarda hamile kadının durumuna göre bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan, kordon veya plasental dokudan örnek alınarak, inceleme yapılması gerekebilir. Gelişen hastalığın durumuna göre sık idrar ve kan tahlilleri değerlendirmesi, ultrason ve muayene ile takip edilmesi gereklidir.

Gebelikte Anne Adayının Yaşayabileceği Diğer Hastalıklar

Gebelik sırasında rastlanan ve anne adayını en çok rahatsız eden diğer durumlardan birisi kabızlık sorunudur. Hamilelik süresince hormon değişikliğinin neden olduğu etkenler hareketsiz yaşam, posasız gıda alımı ve az su içmekten kaynaklanır. Bunun için lifli gıdalar tüketmek, bol su içmek ve uzman önerisi ile anne adayının kendi çabası ile küçük lavman uygulaması en doğru çaredir. Kadınlar gebelik süresince mantar hastalığına daha elverişli durumda olurlar. Gebelik döneminde artan östrojen hormonu ile birlikte vajinada bakteri, mantar dengesi bozularak vücut mantar üretmeye başlar ve vajinada enfeksiyon oluşur. Vajinal mantar enfeksiyonuna karşı anne adaylarının tuvalet taharetlenmesini önden arkaya doğru yapması gerekir. Bunun dışında pamuklu, bol ve hava alan bir çamaşır tercih etmek, özellikle havuza girmemek ya da havuza veya denize girilmesi durumunda vajinanın iyice kurutulması gereklidir. Hamilelikte oluşan ödem anne adaylarında yaygın olarak rastlanan durumdur. Daha çok beslenme alışkınlarına bağlı gelişen bu problemi önlemek için anne adayının tuzu az kullanması bol su içmesi günde en az üç porsiyon süt veya süt ürünleri tüketmesi gerekiyor. Çünkü ödemin bir başka nedeni az proteinli gıdalar almaktan kaynaklandığı biliniyor.