Gece Altına İşeyen Çocuklar İçin Alabileceğiniz Önlemler

Gündüz saatlerinde çişini kontrol edebilen ve bezden kurtulan çocukların bazısı gece uyku esnasında çiş yapmaya devam edebilirler. Bu alt ıslatma hadisesi çişini tutamayıp az miktarda kaçırmanın ötesinde idrarın hepsini boşaltmak biçiminde olur. Anneler ertesi sabah iç çamaşırı, pijama ve çarşafları hatta çocuğun yatağını ıslak bir şekilde bulurlar. İlkokul çağına kadar hoşgörülen bu vaziyet, ailenin olduğu kadar çocuk içinde önemli bir problem halini alır. Bilimsel olarak bakıldığında, 7 yaşına gelmiş çocukların % 5’inde görülebilen bu durum, haftanın dört ya da daha fazla gecede ortaya çıkar. Erkek çocuklarda daha sıklıkla görülür bu durum, gece altına işeyen çocuklar için alabileceğiniz önlemler nelerdir konusu hakkındaki yazıyı aşağıdaki bölümlerde bulabilirsiniz.

Çocuklarda Gece İşemelerinin Sebepleri Nelerdir?

Aile bireylerinde daha önce benzer durum yaşanmış olması, idrar torbasının tamamen büyümemiş olması, idrar torbasında olmaması gereken, istemsiz oluşan kasılmalar, uykunun derin bir şekilde olması ve çocuğun mesanesinin dolması sebebiyle beyne giden uyarıya rağmen uyanamaması, gelişmiş insanda gece ve gündüz farkının algılanması ile oluşan ve de otomatik olarak gece uyurken böbreklerin idrar biriktirmesini azaltan Vazopressin adındaki hormonun altını ıslatan çocuklarda yeterli derecede ve zamanında salgılanmaması çocuklarda gece işemelerinin sebepleridir.

Gece Altına İşeyen Çocuklar İçin Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Alt ıslatma bedensel bozukluktan ileri geliyorsa, çocuk tıbbi muayeneden geçirilip, eğer sorun gerçekten bedensel bozukluktan kaynaklanıyorsa tedavi edilmelidir. Gece işemesi genelde uyuduktan sonraki ilk saatlerde olur. Özellikle çocuğun 7 yaşından önce gecede bir kaç defa tuvalete kaldırılması faydalı olabilir. Genelde hangi saatlerde altını ıslattığını tespit edip, o saatlerde tuvalete götürülmelidir.

Akşam yemekleri sırasında ve gece uyumadan önce çocuğa sıvı besinler verilmemeli. Her gece uyumadan önce tuvalete gitmesi teşvik edilmelidir. Akşam yemeklerinde fazla ağır yemekler yememeli. Sindirimi zor olan gıdalar çocuğun uyku düzenini bozar. Rüya ile karışık bir durum olan bu düzensiz uyku içerisinde de çocuk altını ıslatabilir. Altını ıslatan çocuğun yatağı muhakkak her daim temiz olmalı, her sabah nevresimi değiştirilmeli, yatağı ve çarşafı korumak amaçlı altına muşamba vb. koruyucu pedler konulmamalıdır, bu psikolojik olarak çocuğu işemeye teşvik eder, altında koruyucu olduğunu bildiği için rahat olacaktır ve nasıl olsa muşamba var bir şey olmaz düşüncesi istemese de bilinçaltına yerleşir.