Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekilebilir mi?

Banka ve özel kuruluşların kredi kullanmak isteyen müşterilerinden istediği evraklardan biri gelir belgesidir. Düzenli bir yerde çalışan ve belirli bir aylık gelire sahip kişilerin bu durumunu ispatlamak amacı ile kurum ve kuruluşlardan onaylanan bu belgeye gelir belgesi denilmektedir.

Bankalar geliri sabit olan müşterilerini daha az riskli ve ödemeyi tamamlatabilecek potansiyelde gördüğü için tedbir amaçlı gelir belgesi talep etmektedir. Fakat herhangi düzenli geliri bulunmayan kişiler bankaların istediği bu belgeyi temin edememektedir. Sabit geliri olmayan esnaf gibi meslek gruplarında bankaya sunulabilecek herhangi bir gelir belgesi olmadığı için kredi çekme durumu olup olmadığı sorgulanmaktadır. Gelir belgesi olmadan banka ve finans kuruluşlarının tüketiciye yönelik hazırlamış olduğu kampanya ve avantajlar doğrultusunda gelir belgesi olmadan kredi çekme imkânı sunmaktadır.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar kredi isteğinde bulunan kişileri kısa ama detaylı bir araştırmaya almaktadır. Bu araştırmada en belirleyici ve kilit nokta kişinin kredi notun ve bankadaki sicilidir. Kredi talep eden kişi önceden bankaların herhangi bir mailin kullanıp düzenli bir ödeme gerçekleştirdiyse kredi notu yüksek olacağından dolayı kredi çekme şansı çok daha yüksek olacaktır. Aksi durumda ise bankanın kredi verme olasılığı oldukça düşüktür. Daha öncesinde herhangi bir banka ürünü kullanılmadıysa kişi için önce küçük miktarlı bir ürün hazırlanıp ödeme tutarlarının düzgün yapılması durumunda kredi işlemi gerçekleşecektir.

Gelir belgesi Olmadan Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Kredi kullanmak isteyen kişinin herhangi bir borcunun olmaması
  • Kredi notu ve sicilinin iyi durumda olması
  • Mümkünse üzerine kayıtlı bir taşınmaz bulunması
  • Son 3 ay içerisinde üzerine kayıtlı geçerli bir fatura olması
  • Esnaflar ve çiftçiler için vergi kimliği
  • T.C kimliği veya T.C kimlik numarası belirtilen resmi kurumlardan onaylatılmış belge