Genç Kızlarda Aşırı Tüylenme

Ergenliğe giriş ile birlikte bazen hızlı kilo artışları meydana gelebilmektedir. Bu kilo artışının nedeni ergenlik olabilse de eğer kilo normalin üzerinde seyrediyor ve kilo ile farklı sorunlar da meydana geliyor ise bu durumda polikistik over şikayetleri de akla gelebiliyor. Genç kızlarda aşırı tüylenme sorunu over kistlerinin en büyük belirtilerinden birini oluşturuyor.

Polikistik over kistinin en büyük belirtilerinden biri kilo artışı, sivilceli bir cilt ve tüylenmedir. Bunun yanı sıra polistit over kistlerinde en çok rastlanan şikayetlerden biri de regl düzensizliğidir.

Tüylenmenin Sıklığı

Polikistik over kistlerinin neyden meydana geldiği henüz tam olarak bilinmemektedir. Kimi zaman over kistlerinin en büyük nedeni genetik faktörler olabiliyor. Erkek tipi tüylenme olarak da meydana gelen bu belirtiler genel olarak polikistik overin habercisidir. Polikistik over sorunu olan kişilerde özellikle çene bölgelerinde tüylenmeler, göğüs arası ve göbek bölgesinde tüylenmeler görülebilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve kalça arasında da erkek tipi tüylenmeler meydana gelebilmektedir. Genç kızlarda oluşan tüylenmeler diğer belirtilerden önce ortaya çıkabildiğinden dolayı polikistik over kistinin ilk belirtileri olarak da görülmesi mümkündür.

Polikistik Over’in Diğer Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over şikâyeti olan kişilerde tüm belirtiler aynı zamanda görülmeyebiliyor. Kimi zaman kilo sorunu ya da sivilce sorunu olmayan kişilerde de over kistleri görülebiliyor. Polikistik over kistinin en büyük belirtilerinden biri de adet gecikmesi durumudur. Bu durum genel olarak yılda 8-9 defa adet görme ile ifade edilmektedir. Kişiler 40 günü geçen süreler ile ya da 2 ayda bir olarak ifade edilen durumlar ile regl görebilmektedir. Polikistik over kistinin saptanması için ultrason muayenesi ve adetin 3. günü yapılan hormon testi muayenesi yeterli olmaktadır. Kesin sonuçlar hormon testi ile alınır.