Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan vücudunda, 1 ya da 2 litre mukus üretimi oluşur. Mukus, ağız, burun, boğaz, geniz gibi bölgelerin nemli kalmasına yardımcı olur. Vücudun düzenli çalışmasına yardımcı olan mukus, daha fazla nemlilik yaratmaya başladığı anda geniz akıntısı rahatsızlığı ortaya çıkar. Ciddi şekilde hayatı tehlike bulunduran hastalık değildir fakat alerjiden kaynaklanan geniz akıntısı, boğazda şişlik, ağrı ve acıya neden olabilir. Peki, Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

Geniz Akıntısı Nedenleri

Fazla miktarda mukus üretilmesinin sonucunda oluşan geniz akıntısı, birçok faktörler neden olabiliyor. Bunlardan bazıları, sinüs enfeksiyonu ya da sinüzit, grip, alerji geniz akıntısı, gebelik, tansiyon ilaçları ve bazı doğum kontrol hapları, havada birden soğuk ya da sıcak değişim ve kuruluk, temizlik ürünleri, kimyasallar, parfüm ve duman gibi geniz akıntısı oluşması nedenleri arasındadır.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz akıntısı başlangıcında, boğazı sürekli temizleme hissi oldukça rahatsız edicidir. Belirti seviyesi bu şekilde devam eder ancak ilerleyen derecede boğazı tahriş edecek su içmek, yemek yerken gibi basit işlemlerde bile boğazda acı uyandıracaktır. Özellikle geceleri boğulma ve öksürmeye neden olabilir. Geniz akıntıları, bademcik, alerji ve sinüzit kaynaklı veya boğaz ve kulaklarda önemli derece etkiler ve ciddi ağrıların başlamasına neden oluşturabilir.

Geniz Akıntısı Tedavi Yöntemleri

Geniz akıntısının tedavi edilmesindeki ilk aşama, aşırı mukusa neden olan şartların yok edilmesi gereklidir. Bunun içinde, fazla mukus akıntısına neden olan faktörler belirlenmelidir. Şiddetli geniz akıntılarında boğazda acı ve yanma başladıysa eğer, yapılması gereken en doğru adım doktora başvurmaktır. Gerekli analiz ve testler uygulanarak geniz akıntısının sebebini belirleyen doktor tavsiyesi üzerine gerekli ilaç ve ilaca gerek duyulmadan tedaviye başlanacaktır. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı yöntemler vardır. Tuzlu su geniz akıntısı için en iyi tedavi yöntemleri arasındadır. Bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı tuz karıştırılarak gün içerisinde 3-4 kere ağız çalkalanarak gargara yapılabilir. Günde 2 litreye yakın su tüketmek mukusların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Taze bal ve limon bir bardak suyun içerisine karıştırılarak tüketilebilir.