Sağlık

Gestasyonel Diyabet

Önceleri diyabeti olmayan bayanlarda, hamilelik esnasında meydana gelen ve bebeğin doğması ile tamamen yok olan, gebelik diyabet diğer adıyla gestasyonel diyabet geçici bir süreç olarak adlandırılır. Gebe bayanlarda tam olarak yüzde 2’inde meydana gelen gebelik diyabeti, kilolu kişilerde ya da ailesinde diyabet hastalığı bulunanlarda, 35 yaşından sonra hamile olanlarda ve daha önceki hamileliklerinde 4 kg ağırlığında bebek doğurmuş kişilerde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Gestasyonel diyabet hiçbir belirti göstermeden tüm anne adaylarında hamileliklerinin 28. Gebelik haftasında, diyabetin nüksetmesi en çok yüksek olacağı dönemde şeker hastalığı tarama testi mutlaka yapılmalıdır.

Gebelik (Gestasyonel) Diyabet Nedir?

Eğer diyabet hastalığı daha öncesinde bulunan kadın, hamile olduğunda pregestasyonel diyabet görülür. Gebelik diyabeti ise kesinlikle diyabeti olmayan bir bayanda, gebelik esnasında var olan ve bebeğin doğmasının ardından ortadan yok olan geçici diyabettir.

Gestasyonel Diyabet Tanısı

Anne adaylarının yarısında gebelik şekeri teşhisi riski oluşumlarından hiçbiri görülmez. Bu sebepten dolayı şikayeti bulunmasa bile gebeliğinin 28. Haftasından itibaren diyabet riski en yüksek olduğu zamanlarda şeker testi taraması yapılmalıdır.

Hamilelik Öncesi Diyabet Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebelik diyabeti, kan şekerinin sürekli kontrolünün sağlanması, normal olmaması durumunda normal seviyeye gelene kadar, yaklaşık 3 ay hamilelikten kaçınılması gerekir. Hamilelik, diyabeti olan anneyi olası bazı sorunlarla karşı karşıya getirebilir. Bu sorunlar, bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Bu gibi sorunları göz önünde bulundurarak, gebe kalmadan önce idrar, kan ve göz dibi muayenesi ve böbrek testlerinin yapılması gereklidir.

Gestasyonel Diyabet Bulunan Hamilelerin Kontrol Süreci

Hasta gebelik esnasında diyabet ile alakalı olan doktoruna ve jinekologuna sık sık muayene olması gereklidir. Kontrollü davranılması anne ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir ve kontrollerini asla aksatmaması gereklidir.