Göz Ağrısının Sebepleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Göz ağrısı, gözün arka tarafında veya yüzeyinde oluşabilir. Göz ağrısı yaşadığınızda genelde bıçak gibi saplandı veya zonkluyor diye tabir edersiniz. Göze bir şey kaçmış gibi bir his olur, yanma veya sızlama gibi belirtiler verir. Gözlerin zorlanması veya yorulması ile birlikte ağrı başlayabilir. Dışarıdan bir cisim kaçması ve darbe sonucu ağrı olabilir. Göz önemli bir organımızdır, göz ağrısının sebepleri ve tedavisi nelerdir? dikkatli olup, korumalıyız.

Göz Ağrısının Nedenleri Neler Olabilir?

Kontakt Lens Tahrişi: Kontakt lens kullanan fakat gereken özeni göstermeyen, geceleri lensi çıkarmadan uyuyan kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir ve ağrı oluşur.

Kornea Abrazyonu: Gözü saydam bir yüzey kaplar, bu yüzeyin adı korneadır, kornea abrazyonu oluştuğunda kişi gözüne bir şey kaçmış gibi hisseder. Gözü yıkamak ya da varmış gibi hissettiğiniz şeyi çıkarmaya çalışmak işe yaramaz. Gözdeki ağrı ve yanma devam eder.

Yaralanma: Tahriş edici bir maddeye maruz kalmak, kimyasallar, çamaşır suyu, solaryum makinesi, kaynak makinesi, güneş ışığı gibi nedenlerle göz zarar görmüş olabilir ve gözde ağrı meydana gelebilir. Göze yabancı cisim temas etmesi ve yumruk gibi darbeler de göz ağrısı yapar.

Arpacık: Göz kapağında yumru şeklinde nodüller oluşur, bu nodüle arpacık denir. Gözde şiddetli bir ağrı ve kaşınma meydana getirir.

Glokom: Göz içinde baskı oluşması sonucu ortaya çıkan görme kaybı ile seyreden bir hastalıktır. Önemli bir hastalıktır hemen müdahale edilmesi gerekir.

Optik Nörit: Gözün arka tarafında beyne giden sinirde meydana gelen iltihap, göz ağrısı yapar ve görüş kaybına neden olur.

Sinüzit, Migren: Sinüzitten kaynaklanan enfeksiyon ve migren tipi baş ağrısı göz ağrısına neden olur.

Göz Ağrısı Tedavisi

Göz ağrısı olduğunda yapılacak ilk iş gözleri dinlendirmektir, 2-3 gün süreyle gözler kapatılarak dinlendirilmelidir. Arpacık olanlarda ılık, nemli havlu kompresi yapmak gerekir. Yabancı bir cisim kaçtıysa göz yıkanmalıdır.

Mutlaka bir doktora gidip, gerekirse antihistamin ya da antibiyotikli ilaçlar kullanılmalıdır.