Göz Anjiyosu Nedir?

Gözün arka kısmında yer alan koroid ve retina denilen damarlarda meydana gelecek olan tıkanma ve daralmayı incelemeye yarayan bir tekniktir. Göz anjiyosu yüksek tansiyon, şeker hastalığı, retina bozuklukları, gece körlüğü ve göz tümörlerinin tanısında yardımcı olurken yapılan tedavinin de etkisi izlenir. Göz anjiyosu Nedir? Yapılma nedenleri nedir?

Göz Anjiyosu Yapılma Nedenleri

Gözün içinde herhangi bir kitlenin olup olmadığının saptanmasında, Göz damarlarında kaçak ve tıkanıklık belirlenmesinde, Gözde iltihapların incelenmesinde, Gözdeki damarların görüntülenmesinde, Göz damarlarının kanamalarının incelenmesinde, sarı nokta hastalığının tespitinde, Retinaya lazer uygulanacaksa bölgenin belirlenmesinde ve lazer tedavisine karar vermekte kullanılır. Yapılan tedavinin izlenmesinde kullanılır. Göz anjiyosu ile gözdeki sorun saptandıktan sonra uygulanan tedaviden daha hızlı sonuç alınmasına neden olur. Hastada serum sızıntısı veya optik sinir kanaması tespit edilirse göz anjiyosu mutlaka yapılmalıdır. Göz anjiyosu ile çıplak gözle görülemeyen damarlar anjiyo ile görünür bir hal alır ve sorunlar daha hızlı belirlenir.

Göz Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Göz anjiyosu yapılacak olan hastanın ilk olarak bir sağlık problemi olup olmadığı saptandıktan sonra göz bebekleri damla ile büyütülerek hastaya koldan ya da kasıktan iğne ile boyalı bir madde veriliyor. Bu boyalı madde ışığı yansıtma özelliğine sahiptir. Bu boyalı gözde dâhil olmak üzere tüm vücutta dolaşır. Turuncu renkli bu ilacın üzerine mavi ışık tutulduğunda yeşil renkte bir yansıma yapar. Bu esnada da özel kamera ile görüntüleme yapılarak hastalıkların tespiti sağlanır. Göz içinin resimleri mikroskop benzeri bir alet ile çekilir. Hastaya tanı bu resimlere bakılarak konur. İşlem maksimum 30 dakika sürmektedir. Göz anjiyosunun göze hiçbir zararı yoktur. Göz anjiyosundan sonra hasta 247 saat boyunca koyu renkli bir idrar görebilir.