Sağlık

Göz Bozukluğuna Sebep Olan Etkenler

Göz bozuklukları çeşitli sebeplerle oluşabilir. Birçok sebebin yol açtığı göz bozuklukları dikkate alınmalı ve tedavisi mutlaka yapılmalıdır, göz bozukluğuna sebep olan etkenler nelerdir? Diye bakılacak olursa en önemli göz bozukluğu etkenlerini aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Göz Bozukluğuna Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Bilgisayar konumu ve kullanımının sebep olduğu göz bozukluğundaki etken bilgisayar ekranı ile aradaki mesafenin ayarının iyi yapılmamasıdır. Ekrana ne kadar yakın bakılırsa göz o kadar çok yorulur ve yazıların karışmış gibi görünmesi gibi şikâyetler sıkça oluşur. Bu durumu engellemek için, bilgisayar masası ile aranızda 40-50 cm, bilgisayar ile ise aranızda 60-70 cm gibi bir mesafe olması gerekir.

Yetersiz aydınlatmada göz bozukluğuna sebep etkenler arasındadır. Bulunulan ortam ne kadar karanlık olursa göz de görebilmek için o kadar daha fazla yorulur. Bu yüzden gözlerde zorlanma ve ağrı oluşur. Bu da akşamın ilerleyen saatlerinde gözlerde yanma ve ağrı gibi şikâyetlere yol açar. Bu durumu önlemek için, bulunulan ortam yeteri kadar aydınlatılmalı, ışık göze direk değil dolaylı olarak gelmesi gerekir. Klimalar, klima bulunan ortamlarda nem oldukça azalır. Gözyaşının azalmasına ve gözlerde kuruluk sorununun oluşumuna neden olur. Bu durumu önlemek için, bir buhar makinesi yardımı ile bulunulan ortamın nem ayarı sağlanması en doğru davranış olacaktır.

Bulaşıcı Göz Hastalıkları

Bulaşıcı olan göz hastalıkları özellikle de banka benzeri kurumlarda çalışanların, para vb. gibi hijyenik ve temiz olmayan araç alışverişi yapanların oldukça sık yaşadığı bir durumdur. Arpacık vb. bazı göz iltihaplarının aynı yerde çalışan kişilere bulaşma riski ise çok fazladır. Bu durumun çözümü olarak alınacak tedbir, eller sık bir şekilde hijyenik sabun ile yıkanmalıdır. Ayrıca göz sağlığını korumak için dikkat etmemiz ve yapmamız gereken önlem amaçlı birçok koruma yöntemi vardır. Göz sağlığınızı koruyabilmek için, havuç başta olmak üzere sık sık sarı ve turuncu renkte olan taze meyveleri tüketmek gerekir. Bu tür şikâyetler sonrasında oluşabilecek göz problemleri tedavi edilmediği zaman ilerleme gösterir ve görme de azalma ile sonuçlanır.