Göz İçi İğne Tedavisi Nasıl Yapılır? Göz yüzeyine sürülen merhemler gözde bulunan arka tabakalara etkili olmamakta. Gözün arka tabakası olan retinaya ilacın etkili olması için göz iğnesi kullanılır. Bir çok hastanın merak ettiği sorulardan biri göz içi iğne tedavisi nasıl yapılır?

Göz İçi İğnesi Nedir?

Retina hastalıkları tedavisinde, şeker hastalarında görülen görme merkezli kanama ve ödemlerde gözün arka tabakası olan retinaya çok küçük boyutlarda iğneler ile ilaç enjekte edilmesine göz iğnesi denir.

Göz İçi İğne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Göz yüzeyinde çok fayda etmeyen ilaçlar bazı hastalıklarda damardan yoğun ve ağır ilaçlar verilmesine neden oluyor. Göz içi iğne tedavisi ile ilaç daha etkili bir duruma getiriliyor. Gözü uyuşturmak için ilk olarak göze lokal anastezik olan damla damlatılır. Bir süre bekledikten sonra uyuşma meydana gelir. Daha sonra küçük ve ince bir iğne ile az miktarda anestezik ilaç uygulaması yapılır. Daha sonra da vitreus denilen boşluğa çok küçük olan iğne ile küçük hacimde olan ilaç enjekte edilir. Dikkat edilmesi gereken enjeksiyonun çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmesidir.

Göz İçi İğnesi Hangi Hastalıklarda Kullanılıyor?

Orta yaş üstünde görülen sarı nokta hastalığının tedavisinde görme merkezinde oluşan kanamalı lezyonların göz içi iğne tedavisi ile göz kurtulmakta ve görmesi korunmaktadır. Şeker hastalarında görülen görme merkezinde oluşan kanamalar ve ödemlerin tedavisinde göz içi iğne uygulanmaktadır. Gözde şeker hastalığına bağlı olarak oluşacak olan sızıntıların ortadan kalkmasında kanamaların gerilemesinde göz içi iğne tedavisi yardımcı olur. Damar tıkanıklığı hastalığında görme merkezinde oluşan fonksiyon kaybı ve ödemlerde yine göz içi iğne tedavisi uygulanır. Olası bir enfeksiyon halinde erken müdahale için hastaların göz içi iğne tedavisi uygulamasından sonra mutlaka doktorları ile iletişim içinde olmaları gerekir.