Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz kanlanması insan göz bebeğinin dışındaki beyazlığa kırmızılık inmesidir. Bu kırmızılık aslında göz damarlarında toplanan kanı gösterir. Bu tür kanlanma şikayetleri bazen kronik bir hastalığı da gösterebilir. Hastalık bulaşıcı veya genlerden gelen bir özellik olarak kabul edilir. Peki, bu göz kanlanması neden olur?

Gözlerin tahriş olmasından meydana gelir. Toz veya mikroba alerjisi olanlarda bu kanlanma görülür. Göz kanlanması birçok tıbbi durumu gösterebilir. Tıbbi olarak “subkonjonktival kanama” olarak adlandırılan bu kanama zararsız fakat endişelendirici oluyor. Göz kanlanmasının tedavisi için öncelikle kanlanmanın nedenini öğrenmek gerekir. Bazı kanlanmalar kendiliğinden birkaç gün içerisinde geçer, bazıları ise doktor tedavisi gerektirir. Hastaneye başvurana kadar gözlerinize daha dikkatli davranmalısınız. Örneğin makyaj, toz, ve lenslerden uzak durun. Bu tür kanlanma olaylarında gözde acıma, ağrı ve görme şikayeti yaşanırsa en yakın zamanda göz doktoruna görünmek gerekir.

Tıbbi İsimlerle Göz Kanlanması

Akut Glokom, göz basıncının ani bir şekilde artması ve göz tansiyonu. Alerji sonucu yaşanan reaksiyonlar. Alkol içeren madde veya sigara kullanımı. Blefarit, Göz kenarlarındaki kirpiklerin köklerinde iltihap oluşması. Gözyaşı kanalında tıkanıklık oluşması. Göz kuruluğu, güneşe maruz kalmak. Hamilelik, hamilelik sonucu bayanların vücutlarında birçok değişiklik meydana gelir. Kilo almak, yüzde sivilce oluşması gibi. Gözlerde kızarıklık, kan oturması gibi şikayetler de hamilelik süresi zarfında oluşabilir. Endişe edilecek bir hastalık söz konusu değildir. Doğum sonrasında kendiliğinden iyileşecektir. Uykusuzluk, gün içinde göz gerçekten çok yorulur. Televizyon, bilgisayar, telefon gibi elektronik araçlar ile zaman geçirmek yaygınlaştı. Bu yüzden göz kliniklerindeki insan sayısı da arttı. Bir başka etken olarak uyuşturucu madde kullanan bireylerde göz kanlanması görülür. Hatta artık gözü kanlanan kişilerde ilk akla gelen uyuşturucu kullanmasıdır. Maalesef çok yaygınlaştı. Sokakta, otobüslerde gözü kanlı görebileceğimiz yaş ortalaması gençlerde bulunuyor.