Sağlık

Göz Kayması Neden Olur?

Göz kayması neden olur? Sorusuna yeni doğan bebeklerin gözlerinde ilk 2 ay içerisinde kayması normal olarak kabul ediliyor cevabı verilebilir. Zaman ile bebekler 4 ile 6 aylık iken gözler genel olarak düzeliyor. Bu aylardan sonra ise gözlerden biri ya da ikisi birden düzelmiyorsa ve kayma durumu devam ediyorsa (içeri, dışarı, aşağı, yukarı) bunun nedeni tıpta ‘strabismus’ adı verilen göz kayması oluyor. Gözde ki bu kayma kalıcı olabileceği gibi aralıklı da olabiliyor. Gündelik dilde ise aynı durum için ‘şaşılık’ tabiri de kullanılıyor. Bu hastalığın en önemli tedavi yöntemi ise erken dönemde fark edilerek güvenli ve etkili yöntemlerle tedavi edilmesidir.

Göz Kayması Nedenleri

Gözlerin çevresinde ki altı değişik kas bir bütün olarak çalışıyor ve bu sayede her iki göz birden aynı nesneye odaklanabiliyor. Göz kayması olan bir kişide ise bu kaslar bir bütün olarak çalışmıyor anlamına geliyor. Sonuç olarak bir göz bir nesneye odaklanırken, diğer göz farklı bir yöne bakar ve başka bir nesneye bakar. Gözlerin farklı nesnelere bakması sonucu beyne her bir gözden farklı bir görüntü gitmiş oluyor. Bu durum beyinde bir karışıklık yaratıyor. Çocuklarda ki beyin, daha zayıf olan gözden gelen görüntüyü yok sayabiliyor. Ancak beynin bu davranışı görme sorunun hallolduğu anlamına gelmiyor. Aksine kalıcı görme kusurlarına kapı açılmış oluyor.

Yetişkinlerde Göz Kayması

Çocukken tedavi edilmeyen göz kaymaları yetişkinlikte artarak devam ediyor. Ancak bazı durumlarda göz kayması şikâyeti olmayan yetişkinlerde bile sonradan göz kayması oluşabiliyor. Yetişkinlerde sonradan gelişen bu şaşılık genellikle çift görme şikâyetine yol açıyor. Felç, gıda zehirlenmesi, göz yaralanmaları, hipertansiyon, kalp-damar tıkanıkları, kötü huylu tümörler ve sinir felçleri yetişkinlerde göz kaymasına neden olabiliyor. Bu sebeple her yaşta göz kayması oluşabileceğini bilerek dikkatli ve sağlıklı bir yaşam sürmek gerekiyor.