Duyu organı gözlerde bazen sulanma meydana gelmektedir. Göz sulanmasının bir diğer adı göz yaşarması olarak da ifade edilir. Gözlerde yaratmış olduğu rahatsızlıklar, sulanma belirtisi ya da gözyaşının yanaklardan akması olarak tanımlanabilir. Göz Neden Sulanır? Bezlerde meydana gelen gözyaşı salgı üreterek gözyaşı kanallarından buruna aktarılır ve uzaklaştırılması sağlanır. Sürekli gözyaşı üretilerek buruna taşınan salgıdır, gözün temizlenmesi ve korunmasında önemli payı vardır.

Göz Sulanmasının Temel Nedenleri Nelerdir?

En sık göz sulanma sebepleri arasında üst solunum yolları enfeksiyonu ve alerjik nezle bulunmaktadır. Temel göz sulanma nedeni iki mekanizmaya bağlıdır; gözyaşı artması ve gözyaşı kanallarında tıkanma gibi iki durum gibi görünsede diğer nedenler göz ardı edilmemelidir.

Göz Sulanmasındaki Diğer Nedenler

Kullanılan kimyasal tedavi ilaçları, ışın tedavisi de gözyaşı kanallarına zarar vermiş olur ve epiforaya yaşanmasına neden olur. Sitemik rahatsızlıklar, yüze alınan darbeler ya da cerrahi müdahale işlemleri göz sulanmasına sebep olabilir. Kronik sinüzit rahatsızlığı da göz sulanmasına neden olabilir.

Göz Sulanması Kanallarında Daralma Ve Tıkanıklık

Normal olarak gözyaşının yanaklardan akması durumuna epifora denir. Gözyaşının ölçüsü ne kadar normal olsa da buruna aktarılan gözyaşı, kanalların sağlıksız çalıştığının habercisidir ve gözyaşın da birikmeler oluşarak göz sulanmasına sebebiyet verir. İltihap varsa eğer gözyaşı kanallarında göz sulanması meydana gelir ve dakriyosistit durumunda şişlik, burun kenarında ağrı hissi ve kızarıklık oluşur. Dışarıya doğru bakan göz kapakları da göz yaşarmasına sebeptir.

Göz Sulanma Tedavisi Nedir?

Göz yaşarmasının ilk önce sebebi araştırılarak tedavisi yapılmaktadır. Eğer gözlerde kuruluk şikayeti var ise tedavi aşaması yapay göz yaşı damlası ile göz sulanmasını ve gözyaşı salgısını en az seviyeye indirmek olacaktır. Göz yaşı kanallarında tıkanma, iltihap ya da tümör varsa bu gibi rahatsızlıklara uygulanan tedavi yöntemleri farklı olabilmektedir.