Göz seğirmesi dünya genelinde birçok şehir efsanesine neden olan bir durumdur. Bazı toplumlardan göz seğirmesinin bir misafir geleceğine dair yorumlandığı görülür. Göz seğirmesi göz kapağının kişinin kontrolü dışında hareket etmesini sağlayan kas spazmı olarak tanımlanıyor. Birçok kişi de görülmesinden dolayı birçok kişi göz seğirmesi nedir? sorusuna cevap arıyor. Göz seğirmesi birçok kişide aniden başlayarak birkaç dakika sonra etkisini kaybeden bir spazmdır. Ancak göz seğirmesi bir kaç gün içinde geçmez bu süre bir kaç ayı alırsa bu durum bir ciddi sorunların habercisi olabiliyor.

Göz Seğirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göz seğirmesinin en çok görülen ve en nadir görülen belirtileri mevcuttur. En çok görülen belirtilerine bakıldığında gözlerin ışığa karşı hassas olması, kuru göz, uyku eksikliği, konjonktivit, stres, yorgunluk, alerji durumu, alkol, kafein alımı, hava kirliliği, magnezyum eksikliği, görme bozuklukları, kornea iltihabı gibi nedenler en sık ortaya çıkan belirtiler olarak dikkat çekiyor. Bir ya da iki göz kapağının kişinin kontrolü dışında istemsiz bir şekilde açılıp kapanması olarak bilinen bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor.

Eğer ki bu sorun uzun süre devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor. Göz seğirmesinin nadir görülen belirtilerine bakıldığında bell paralizisi ve parkinson hastalığı gibi hastalıklarının belirtisi olma ihtimali söz konusudur. Aynı zamanda göz seğirmesi nörolojik bir rahatsızlığın habercisi de olabiliyor. Özellikle kısmi yüz felci geçiren birçok kişi de yüz felcine bağlı olarak göz seğirmesi durumu olduğu tespit edilmiştir. Göz seğirmesi basit bir durum gibi görünse de ihmal edilmemesi gereken bir spazmdır. Büyük sağlık sorunlarının belirtileri olabileceği gibi küçük çaplı bir sorun da olabiliyor. Bu nedenle 2 günden fazla devam eden göz seğirmeleri için mutlaka uzman bir hekime görünmekte fayda var.