Sağlık

Gözde Kanlanma Hastalığı Tedavisi

Göz kanlanması, gözün beyaz olan bölümünün ön yüzeyini örten zar tabaka olarak da bilinen konjoktiva yüzeyindeki olan damarların genişlemesi sonucu oluşur. Çok seyrek olarak da bu damarlarda oluşan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Ve bu Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözdede görülür.

Bazı zamanlarda göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak ya da soğuk ortamlar veya bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi sebeplerin tetiklediği göz kanlanması göz tansiyonu ya da ramotolojik gibi ciddi hastalıkların habercisi dahi olabilir gözde kanlanma hastalığı tedavisi gerekli araştırmadan sonra önlemek mümkün.

Sebebi Araştırılmalı

Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın riskli olduğunu ifade edilirken kanlanma genel olarak, konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe ya da iltihabi bir sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, mikrobik durumlar, travma, xabancı cisimler ya da ani çıkışlı göz tansiyonu üveit olarak da bilinen bu göz içi iltihabı ya da kirpik dibi iltihabı güneşe veya ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik olan hastalıklar göz kanlanmasının sebeplerinden birkaçıdır. Romatolojik hastalıklar ya da tiroid hastalıklarında da gözlerde bu gibi kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgedeki yerleşim olup genelde kol tansiyonun biraz yüksekliğine, travmalara ya da ıkınma gibi ani göğüs kafesi kan basıncı artışına bağlı olarak da oluşur. Göz kanlanması asla ihmal edilmemeli ve bir hekime başvurulup sebepleri araştırılmalı.

Ağrı Sulanma Varsa Dikkat!

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı veya sulanma görme kalitesinde biraz azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil ettiği belirtilmeli. Tedavi altta yatan etkene göre de yapılır. Yabancı bir cisim varlığında cismin hemen çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında ise tansiyonun düşürülmesi veya tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılmasıyla sistemik rahatsızlıkların araştırılması ve ultraviyole yanıklarında gözün daha uygun ilaçlar eşliğinde belirli bir süre kapatılması gerekir. Göz kızarıklığına sebep olan olay göze kimyasal olan bir sıvının ya da gazın gelmesi ise ilk yapılacak iş saniyeler içerisinde hemen gözün ve çevresinin bol temiz suyla yıkanması sonrasında yakın bir sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcıları kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı biraz kesilip en kısa zamanda gerekli göz muayenesi yapılmalıdır ve alerjik durumlarda ise güneş gözlüğü veya gölgelikli şapkaların kullanımı da önerilir.