Kirpik köklerinde iltihaplanma sonucu, göz kapağında şişkinlik olması ardından kızarıklık ve kaşıntı sonrasında kendini hissettiren bir enfeksiyon çeşididir. Bu arpacık özünde sivilceye benzemektedir. Göz kapa doluluk hissi, ağrı ve kaşıntı ile ortaya çıkan ardından kirpiklerde şişlik, ağrı, batma, sulanma ile gelişen bir süreçtir. Dışarıdan bakıldığında genelde belli boyutlarda hissedilen arpacık aslında göz kapağı derinliklerinde de çıkabilir. Bu hastalıkla uğraşmak o kadar zor bir süreç değildir. Bu hastalığı atlatmak için gözünde arpacık çıkanlar evde ne yapabilir? Gibi sorular ile hastalığın çaresine bakılır.

Arpacık İçin Evde Yapılacaklar

Halk arasında sarımsak oldukça yaygın bir tedavidir. İçindeki mikrop öldürücü ile pek çok rahatsızlıkla birçok bağışıklık rahatsızlıklarından içten ve dıştan eritilerek sarımsağın arpacık olan bölgeye bastırılması bilinen yöntem arasındadır. Bunların dışında patatesi soyup rendeleyip bir bezin içine koyarak arpacıklı bölgeyi kapatmak, demlenmiş ılık papatya çayına batırılmış pamuğu göze batırmak, bol miktarda sebze ve meyve yemek, demlenmiş keten tohumu çayıyla göze kompres yapmak, haşlanmış patates, yumurta sarısı ve sıcak süt ile lapa yapılarak bir bezin üzerine sürüp göze yatırmak, rezene çayına batırılmış pamuğu göze yatırmak gibi birçok çözümleri evde yapabilirsiniz.

Arpacık Neden Olur?

Arpacık genelde bakterilerin sebep olduğu göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Kirpiklerde veya burada bulunan bezler yağ ve bakteri gibi sebeplerle tıkanıp apse olur. Arpacık çoğu zaman zararsızdır, ufak çözümlerle kendiliğinden iyileşir. Sıcak pansumanlar oluşturulup içindeki iltihabın akıtılması suretiyle iyileştirilen bu şişlikler tıp dilinde hordeolum olarak bilinir. Tedavi edilmeyen arpacık ve iyileşmediğinden ilerleyen arpacık kiste dönüşür şalazyon ismini alır. Eğer arpacık çok fazla ilerlemiş ve evde herhangi bir tedavisi bulunmayan ileri derece de ise mutlaka cerrahi müdahale yapılması gerekir.