Sağlık

Gribe Ne İyi Gelir?

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-10-20 18:26:29Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Gribe Ne İyi Gelir?

Sadece kış aylarında değil mevsim geçişlerinde de yediden yetmişe çok insanın yakalandığı gribal enfeksiyonlar, hafif atlatılabildiği gibi ağır da geçirilebilmektedir. Kendini doktora gidecek kadar hasta hissetmeyenler gribe ne iyi gelir sorusuna geleneksel cevaplar ararlar.

Grip nedir?

Grip üst solunum yollarının enfeksiyon kapması olarak tanımlanır. Burundan boğaza, bademciklere kadar genişçe bir alanı etki altına alıp, ateşi yükseltebilir ve iştahı kesebilir. Vücut gribal enfeksiyon ile mücadele ederken güçsüz düşeceği için, vitamin olarak desteklenmelidir.

Gribin azılı düşmanı C vitaminidir. Dolayısıyla gribe ne iyi gelir sorusunun tüm cevaplarında mutlaka öncelikle doğal yollardan C vitamini alımı bulunur. Kendinizi koruyamadınız ve gribe yakalandıysanız artık sıra gribin etkilerini azaltmaya gelmiştir. Bunu sağlamak için limonlu çay yapabilir, turunçgiller tüketebilir, tavuk suyu ve haşlanmış balık yiyebilirsiniz. Tabi en önemlisi vücudunuzu susuz bırakmamanızdır.

Grip iken beslemenize daha fazla dikkat edeceğiniz için, normalde de sağlığınıza iyi gelmeyen kola, kızartma, cips ve çikolata gibi gıda ürünlerine yaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

Grip tedavisi yedi gün sürdüğü için bu günlerde daha dikkatli olmalısınız. Tabi en iyisi gribe hiç yakalanmamak, bunun için kış aylarının başında grip aşısı vurulmanız iyi olacaktır.

Soğuk günler başladığında siz kendinizi ne kadar korumaya çalışsanız da, diğer insanlardan virüsü kapabileceğiniz için, toplu yaşam yerlerinde ellerinizi anti-bakteriyel sabunlar ile sık sık yıkamanız, gribal enfeksiyon geçiren kişilerle fazla yakınlaşmamanız iyi olur.

Süt ve süt ürünlerinin burun tıkanıklığını arttırdığını biliyor muydunuz? Sağlıklı kişilerde bu problem kendini hiç göstermez çünkü vücut otomatik nemlendiricileri ile boğazı ve burnunuzu kuru olmaktan kurtarır; ancak gribal enfeksiyon geçirilen günlerde, vücut daha hassas olduğu için ve grip tam anlamıyla burun içinde kendini gösterdiği için süt ve süt ürünlerini, grip olduğunuz zamanlarda fazla tüketmeyin.

Buna benzer olarak alkol almanız, kahve tüketmeniz, yoğun baharatlı yiyecekler yemeniz ve tuz tüketmeniz de önerilmez.

Tüm bunlar bir yana, eğer grip olduğunuzu düşünüyorsanız, sevdiklerinize bulaştırmamanız ve çabucak iyileşmeniz için, bir hekime gitmeniz en doğrusu olacaktır.