Halka Arz Nedir, Nasıl Yapılır?

Halka arz işlemi ile birlikte şirketler, küçük paylar ile alınıp satılma özelliğine sahip oluyorlar. Borsa İstanbul’da yer alan bütün şirketler zamanında halka arz edilen şirketlerdir. Halka arz tabirinden anlaşılması gereken durum, belirli bir piyasa değerinin üzerinde bulunan şirketlerin sermayelerini yatırımcılara açmak için yapmış oldukları çağrı olarak nitelendirilebilir. Halka arz niteliğinde olabilecek şirketler genellikle anonim şirketlerdir.

Halka arz konusunda bir başka tanım ise, halka arz ile şirketler küçük parçalar halinde satışa çıkarılırlar. Bu nedenle şirketler, halka arz sayesinde yeni yatımlar yapabilmek veya tüm borçlarını ödemek için ihtiyaç duymuş oldukları nakit paraya kavuşmuş olurlar. Bu durum şirketler tarafından uzun vadede düşünüldüğünde oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor. Halka arz şirketlerin büyüme ihtiyaçları nedeni ile ortaya çıkmış bir stratejidir.

Halka Arzın Kaç Şekli Vardır?

Şirketlerin halka arz yapılma durumunun iki şekli bulunuyor. Bunlardan birincisi, ilk yapılan halka arz ikinci çeşidi ise ikincil halka arzdır. Bu iki durumun birbirinden farkı oldukça kesin ve nettir. Birincil halka arz, daha önce halka açık olmayan şirketlerin halka açılması anlamına geliyor. Birincil halka arz yapan şirketler halka arz yapılana kadar kapalı şirketler olarak isimlendiriliyor. İkincil halka arz edilen şirketler ise daha önce halka arz edilen şirketleri içeriyor.

Birincil halka arz yapan şirketlerin halka ar oranları düşük olduğu için bu durum şirketleri ikincil halka arza yönlendirmiştir. Bu konuda örnek verilecek olursa ilk halka arzda şirketin %30’unu halka açan bir şirket, daha sonra yeni finansal kaynaklar elde etmek için şirketin %19’unu da halka açarak toplamda halka arz edilen halka arz yüzdesi % 49 olmaktadır. Böyle bir durumda şirketin yapmış olduğu halka arz ikincil halka arz olarak nitelendiriliyor.