Sağlık

Halsizlik Neden Olur?

Birçok kişinin bitkinlik, uyuşukluk ve kayıtsızlık olarak şikayette bulunduğu hastalığın genel adıdır halsizlik. Halsizlik fiziksel olabileceği gibi zihinsel de olabilir. Bu iki olay tek başına çıktığı düşünülse de çoğu zaman ikisi bir arada görülür. Fiziksel olarak başlayan halsizHalsizlik Neden Olur?lik zamanla zihinsel bir boyut kazanır. Halsizliğin birçok nedeni olmak ile birlikte bu durumdaki kişilerin kasları normal zamanda yaptığı işleri zor yapma durumuna gelir. Fiziksel halsizlik; kas zayıflığı ve güç eksikliği olarak görülür. Psikolojik olarak görülen halsizlik de ise dikkat dağınıklığı olur. Kişi günlük aktiviteleri yapmaktan kaçınır. Peki, halsizlik neden olur?

1-) Yeteri Kadar Uzun ve Kaliteli Uyuyamama

Kişinin toplam uyuma süresi 6 saatten az olması durumunda kişi ertesi gün içinde kendisini yorgun hisseder. Ancak bazı durumlarda 8-10 saat uyunsada uyku kaliteli olmadığı için aynı durum gözlenir. Uyku sırasında aralıklarla uyanan, sürekli sağa sola dönen kişiler o geceki uykuyu kaliteli geçirememiştir.

2-) Uyku Apnesi

Kişide geniz eti, şişmanlık, burun devisyonu gibi durumlar varsa uyku sırasında düzgün nefes alış verişi sağlayamadığı için ertesi gün kendini yine halsiz hissedecektir. Bu durumlar küçük ameliyatlarla tedavi edilebilir.

3-) Yanlış Beslenme

Kişinin vücuduna aldığı besinlerde karbonhidrat, yağ ve protein dengesini iyi kurması gerekir. Eğer kişi tek yönlü (Sadece pilav, çorba, makarna vb.) beslenirse diğer gıdalardan gereken yararı alamadığı için güç eksikliği yaşar.

4-) Depresyon

İnsanda hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğunun görüldüğü nedendir. Kişi gün içerisinde yoğun iş temposu, özel hayatta yaşadığı sorunlar gibi durumlarda depresyona girer. Bu mutsuzluk durumu sonucu kişide halsizlik baş gösterir.

5-) Bazı İlaçlar

Kişinin yaşadığı hastalıklar sonucu aldığı bazı yüksek dozda ilaçlar(örn;antidepresan) kişide halsizliği neden olur.

6-) Aşırı Çay ve Kahve Tüketimi

Bu içecekler kişide enerji verici ve yorgunluk giderici bir etki yaratır. Bu içeceklerin fazla miktarda alınması durumunda nabız, tansiyon ve kas gerginliği artarak yorgunluk belirtileri gösterir.

Halsizliği Karşı Önlemler

1-) Her gece düzenli bir şekilde vücudun isteği kadar uyku

2-) Sağlıklı besinlere önem verilmeli

3-) Gün boyu bol su tüketimi önemli

4-) Düzenli egzersiz ve spor çok önemli

5-) Zihni rahatlatıcı etkinliklere gidilmeli

6-) Çalışma saatleri kontrolü ve streste kaçınma

7-) Alkol ve nikotin tüketiminin azaltılması gerekiyor.