Anne & Bebek

Hamile Bayanlara Bunları Sakın Sormayın!

1. Nasıl Doğuracaksın? Hamile bir bayana bu sorunun sorulması sezaryen doğumu tercih etmesi durumunda yargılayıcı olur. Anne olacak kişi zaten ne yapacağını bilir ve belki de kararını vermiştir. Doktoru hangi doğum şeklini uygun görürse onu tercih edecektir elbette. Ama belki de normal doğum yapmaktan korktuğu için direkt olarak sezaryeni tercih edecektir.

2. Kaç kilo aldın?

Yalnızca gebelik döneminde değil, hayatı boyunca bir kadına bu soru sorulmamalıdır. Aslında gebelikte alınan kiloları açıklamak kadınlar için daha kolay ama yine de sorulmamalıdır.

3- Daha önce hiç düşük yaptın mı?

Böyle bir soruya evet de denilse hayır da denilse sıkıntı yaratır. Bu soruya verilecek cevap ‘evet’ olursa sonuç, soruyu soran kişi için de sarsıcı olabilir. Çünkü önceden düşük yapmış bir kadına, ağlayarak geçirdiği o günleri hatırlatmak doğru değildir. Hayır denilse bile hamile kadında, ya bundan sonra düşük yaparsam kaygısı ortaya çıkar.

4- Emzirecek misin?

Hamile bir bayana bu soruyu sormak gerçekten anlamsızdır. Sütü olursa elbette bebeğini emzirecektir. Bunu da doğum yapmadan kimse bilemez.

5- Doğumdan Sonra İşe Başlayacak mısın? Hamile bayan çalışan bir kadın ise, bu soruyu sormak onu üzmekten başka hiç bir işe yaramayacaktır. Çünkü aklına bebeğinde nasıl ayrılacağı ve çalışmak zorunda olması gelir. O an için, kendisi işe gidince bebeğine kimin bakacağı kaygısı yaşar.

6- Normal doğumdan korkuyor musun?

Hamile bir kadın, kendisine böyle bir soru soruluncaya kadar normal doğumdan korkmaz. Bu soru sorulunca normal doğumun korkulacak kadar kötü olduğunu düşünür ve kaygılanır.

7-Karnında Çatlak Oldu mu?

Kadınlar vücut güzelliğini önemsedikleri için böyle bir soru sorulması da yanlıştır. Çatlak yoksa eğer sıkıntı olmaz. Ancak, karnı çatlaklarla dolu olan bir bayan için üzücü olur.