Anne & Bebek

Hamile Bayanlarda Görülen Hastalıklar ve Tedavisi

Bebek sahibi olmaya karar veren anneler kendisini ruhsal ya da fiziksel olarak buna hazırlaması gerekmektedir. Aile ve ev bakım planları yapılırken bir doktora başvurularak hormonal ya da yapısal bir kronik hastalık var mı diye araştırılması ve tedbir alınması yararlı olmaktadır. Hamile bayanlarda görülen hastalıklar ve tedavileri Kronik Sinüzit, alerjik nezle, boğaz ve burun iltihaplarıyla normal zamanlarda zor bir şekilde idare edilerek geçiştirilen burun içi iltihaplar, konka hipertrofisi gibi tıkanıklık yaratan durumlar varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Boğaz iriliği sebebiyle oluşabilen üst solunum sıkıntıları bulunuyorsa gebelik başlamadan hemen önce gerekirse ameliyatla çözüme kavuşturulması yerinde bir tedavi olacaktır. Sigara mutlaka bırakılmalı bunun yerine egzersiz ve yürüyüşler yapılmalıdır.

Yatak İstirahati ve Bol Sıvı Tüketimi

Mevsimlerin değişimiyle ortaya çıkan nezle ve grip gibi enfeksiyonlar hamilelikte daha çok olarak ortaya çıkabilmektedir. Hamilelerde bağışıklık sistem daha düşük olduğu için nezle ve grip gibi hastalıklara daha sık rastlanır ve iyileşme süreci de daha çok uzar. Buna benzer durumlarda genellikle ilk üç aylık dönemde yatak istirahatı, bol sıvı alımı ve çeşitli vitaminler dışında ilaç kullanmamakta fayda var. Ama bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik ilaçlar kullanılmak zorunda kalınabilir. Korunmak için ise grip aşısı yaptırmak etkili olacaktır.

Çok Sık Rastlanan Burun Kanamaları

Bu durum sakin ve huzurlu olması gereken anne adaylarını telaşlandırabilir. Oysaki bunun önemli bir kısmı travmalarla daha kolay çatlaması sebebiyle olur. Nemlendiriciler faydalı olacaktır. Tekrar eden durumlarda ise altta yatan bir sebep olup olmadığı araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Kendini onarmakta zorlanan ve sürekli kanayan bir damar fiziksel olarak dağlanabilir. Bazen bu araştırmalar neticesinde doğum sırasında ortaya çıkan can sıkıcı kanama sorunları da önceden tespit edilebilir.