Anne & Bebek

Hamile Bayanların Sıklıkla Yaptıkları Yanlışlar

Yeni bir bebek bekleyen anne adayları hamilelik süresince yaşanan annelik heyecanı ile birlikte bazı yanlışlar yapılabilmektedir. Bu yüzden hamile olan kadınların hem kendi hem de bebeğin sağlığı açısından kendine çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu noktada hamile bayanların sıklıkla yaptıkları yanlışlar;

Sık Yapılan Ultrason Bebeğin Sağlığı Açısından Zararlıdır

Bu yanlış bir yaklaşımdır. Ultrason insan kulağının bile duyamayacağı ses dalgalarıyla çalışır. Bunun yanında bugüne kadar ultrasonun yaydığı ses dalgalarının hiçbir canlıya bir zararı olmamıştır. Bu noktada ultrason kesinlikle ne anneye ne de bebeğine bir zarar vermez.

Hamileyken Diş Tedavisi Yapmak Zararlıdır

Bu düşünce de yanlış bir düşüncedir. Sadece eğer anne adayında apse gibi bir durum yok ise ve diş hekiminin bir müdahalesi gerekiyorsa genel olarak bu müdahale hamileliğin ilk 3 aylık kısmında yapılmaz. Bu yüzden anne adayının rutin olan diş muayenelerine gitmesinde bir sakınca yoktur.

Hamileliğin İlk Aylarında Leke Tarzı Kanamalar Normaldir

Bu kesinlikle yanlış bir olaydır. Aksine hamileliğin ilk 3 ayında görülen bu tarz kanamalar düşük tehlikesi belirtisidir. Bu yüzden bu gibi olaylarda muhakkak doktora gözükmek ve bebeğin gelişimi hakkında bilgi almak gerekir.

Hamilelik Sırasında Birkaç Adet İçilen Sigaradan Bir Şey Olmaz

Bu da kesinlikle yanlıştır. Hamilelik sırasında içilen sigara bebek açısından zararlıdır. Eğer günlük içilen sigara sayısı artarsa buna bağlı olarak düşük doğum, tartılı bebek gibi olağan dışı durumlar meydana gelebilir. Bu yüzden hamilelik süresince muhakkak sigara tüketiminin kesilmesi gerekir.

Hamilelik Süresince İlaç Kullanılmaz.

Bu da yanlış bir durumdur. Hamilelik süresince meydana gelebilecek olan bulantı ve kusma, üst solunum enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu ve mide şikâyetleri gibi durumlarda bebeğe herhangi bir olumsuz etki yapmayacağı bilinen ilaçlar anne adayı tarafından kullanılabilir. Bu konu özellikle hamileliğin ilk 3 ayı ve son 4 haftalık bölümde dikkat edilmesi gereken bir konudur.