Menu

Hamile Bayanların Yorgun Olma Sebepleri

Hamilelikte, özellikle doğumdan önceki ilk aylarda ve doğuma yakın yorgun hissedilmesi normaldir. Yorgunluk, gebeliğin erken belirtisidir; neredeyse tüm kadınlar, gebelik ve implantasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde başlayabilirler. Genellikle ikinci trimesterde (3-6 ay) düzelir ve gebelikten gebeliğe değişse de çoğunda yaşanır. Hamile Bayanların Yorgun Olma Sebepleri hormonlardaki değişiklikler, vücudun daha fazla enerji harcıyor olması ve vücutta gittikçe artan ağırlık hissidir. Yorgunluk ve halsizlik bu dönem normaldir.

Gebelikte Yorgunluk İle İlgili Neler Yapılabilir

Eğer yorgun iseniz, dinlenin. Vücudunuzun mesajını akılda tutarak kendinize güvenmelisiniz. Süper anne olmaya çalışmamalısınız. Bu dönem yorgun hissetmek normaldir. Yemeklerden sonra biraz dinlenmeli ve kendinizi yormamalısınız. Bu dönemde eşin desteği çok önemlidir. Ev işleri gibi bazı durumlarda yardım alınabilir. Kısa yürüyüşler yapılabilir. Uyku düzenine ise çok dikkat edilmelidir. Normalden daha fazla uyumak gerekebilir. Sürekli uykunuz varsa, daha fazla uyuduğunuzdan emin olunmalıdır. Mümkünse, bol bol uzanarak dinlenmekte fayda vardır. Enerji için bu gereklidir. Protein ve karmaşık karbonhidratlar gibi uzun süreli enerji güçlendiricilerine odaklanan gebelik diyetleri takip edilmelidir. Ayrıca, yeterli kaloriye sahip olduğunuzdan emin olunmalıdır. Kafein veya şeker (veya her ikisi) bir enerji çöküşü için mükemmel bir hızlı düzeltme gibi görünebilir ancak enerji düşüşünü hızlı sağlar ve bu dönem zararlı olabilir. Bu yüzden tüketilmemelidir.

Stress at the pregnant woman at home

Diğer Yöntemler

Kan şekerinizi eşit bir düzeyde tutmak, enerjinizi sabit tutmanıza yardımcı olur. Bu nedenle yemek yemeye birden yüklenilmemeli az ve sık ya da yeterince beslenilmelidir. Yürüyüşe çıkıp ya da kısa bir yürüyüşle uğraşmak faydalıdır. Bu durum geceleri daha iyi uyumayı da sağlar. Gebelik, biraz daha her gün ağırlığa sahip bir sırt çantası taşırken, dağa tırmanmak veya bir maraton koşturmak gibidir bu sebepten yorgun ve halsiz hissetmek çok normaldir. Moralin yüksek tutulması ve stressiz bir ortam da oldukça önemlidir.