Anne & Bebek

Hamile Gebe Kalmanın Yolları ve Yöntemleri

Hamile kalmak isteyen kadınlar, daha kolay hamile kalmak istiyorlarsa yumurtlama günlerini iyi takip etmeleri gerekiyor. Kadınlar takvim yöntemi ile adet günlerini oldukça kolay bir şekilde takip edebiliyorlar. Bu takvimde hesaplanması gereken süreç âdetin 1. gününden bir sonraki âdetin 1.gününe kadar olan süreç belirlenmelidir. Daha sonra bu tarihten itibaren 14 gün eklenerek yumurtlama günleri hesaplanır.

Kolay Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Sıklığı

Kadınlar için kolay gebe kalmanın yolları ve yöntemleri arasında cinsel ilişki sıklığı oldukça önemlidir. Kadınlar haftada 2 kez cinsel ilişkiye girmeleri durumunda yumurtlamayı tutturma ihtimalleri oldukça fazladır. Adetin 1. gününden bir sonraki adetin 1. gününden 14 gün çıkarılarak normal yumurtlama süresi belirlenebilir. Bu süre içerisinde cinsel ilişki sıklığı hamile kalmayı kolaylaştıran etkenlerden birisidir. Yumurtlama dönemine 3 ya da 4 gün kala cinsel ilişki sıklığının artırılması hamile kalma riskini yükseltecektir. Ancak sık cinsel ilişkiden kasıt haftalık 2 ya da 3 cinsel ilişkidir. Daha fazlası önerilmiyor.

Kolay Hamile Kalmak için Doğum Kontrol İlaçlarının Bırakılma Süresi

Doğum kontrol hapı kullanan kadın doğum kontrol haplarını bıraktıktan 3 hafta sonra normal yumurtlama sürecine yeniden girer. An bu süre bazı kadınlarda ikinci ayı da bulabiliyor. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınlar işlerini şansa bırakmamaları için doğum kontrol haplarını 2 ay öncesinden bırakmaları önerilir. Doğum kontrol ilaçlarının bırakılması ile birlikte prezervatif kullanımına geçilmesi gerekiyor. Yumurtlama süreci başladığında da korunmasız cinsel ilişkiye girmek kolay hamile kalmak adına oldukça önemlidir. Kolay hamile kalmanın yöntemlerinden birisi de yapılan diyetlerin bırakılmasıdır. Çünkü gebelik için protein miktarının belli bir seviyede olması gerekiyor. İçki sigar ve kafein içeren içeceklerden uzk durmak da kolay hamile kalmanın yöntemlerinden birisidir.