Hamile Kalındığında Yapılan Testler

İnsanların çocuk sahibi olma konusunda karar vermelerinin ardından belirli bir programa göre ilerlenmesi gerekir. Özellikle bir bayanın hamile kalmasının ardından sırası ile bazı testlerin yapılması şarttır. Bu yapılan testlerin anne adayı veya baba adayı daha ilk bebek yapma kararları ile yapılmaya başlanması önerilir. Anne adayında meydana gelen belirtilerin tespit edilmesinin ardından yapılan hamilelik testi sonrasında bir dizi testin hamilelik sürecinde yapılması uygundur. Yapılacak olan testlerin zamanında ve sırası ile yapılması önem arz eder. Süresinde yapılmayan testler pek de önlenebilir bir tedaviye neden olmaz. Bu yüzden her anne adayı ve baba adayı hamilelik testleri belirli bir zaman dilimine uygun bir şekilde yapmaları zorunludur.

Yapılacak İlk Muayenede Tetkik Edilen Tahliller

Öncelikle eşler çocuk sahibi olma kararı almalarının ardından bu konuda tahlil seçeneğini ön plana almaları gerekir. Anne ve baba adayından alınacak kanların incelenmesi ile herhangi bir hamilelikte meydana gelebilecek sorunların çözümü için önceden tedbir alınması mümkün hale gelir. Fakat birçok çift bayanda meydana gelen adet gecikmesinin ardından hamilelik şüphesi ile başvuruda bulunurlar. Bu başvuru sırasında alınacak kan aracılığı ile tahlil yapılarak bu konu hakkında teşhis konulur. Bu teşhis ile birlikte ultrason aracılığı ile de çocuk tespit edilmeye çalışılır. Daha sonra anne adayı yakın bir zaman içerisinde smear testi yaptırmadıysa bu testin yapılması zaruriyet oluşturur.

Anne Adayında Tam Kan Sayım Testi

İlk zamanlarda yapılması gereken bir diğer test ise anne adayında anemi durumunun tespit edilmesidir. Bu amaç ile kan alınarak test sonuçlarına göre adım atılır.

Kan Grup Testi

Meydana gelebilecek herhangi bir kan uyuşmazlığı karşısında bu test uygulanarak daha ilk başta konu hakkında tedbir alınır. Bu konuda testin pozitif çıkmasının ardından IDC testi yapılır.

İdrar Testi

Anne adayından alınacak idrarın test edilmesi. Konu hakkında herhangi bir şüphe olursa idrar kültürü dahi alınabilir.

TSH Testi Yapılması

Bu test ile anne adayı tarafında herhangi bir tiroid hormonu bozukluğu ve guatr testi yapılarak durum tetkik edilir. Testin yapılmasının amacı ise bu hastalıkların çocuğa bulaşma riskinin yüksek olmasından kaynaklanır.

Diabet ve Hepatit Testi

Alınacak kan ile annede diabet ve hepatit virüsünsün tespiti sağlanır. Bu amaçla test son derece önem arz eder.