Anne & Bebek

Hamilelerde İlaç Kullanımı

Genelde hamile olan bayanlar gebelik süresince ilaç kullanmazlar. Bunun nedeni bebeğe zarar vereceğini düşünürler. Fakat ne reçetesiz ilaçlar nede reçete ile satılan ilaçlar bebeğe zarar vermez. Anne adaylar hamilelik döneminde hangi tür ilaçları kullanabileceklerini doktorlarına danışarak öğrenebilirler. Hamile olan anne adayının eğer ki başka bir sağlık sorunu yok ise doktoruna danışarak hangi ilacı kullanması gerektiğini öğrenmelidir. Fakat anne adayı hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanmış ise endişe etmelerine gerek yok. Bu tür ilaçlar etki süresine göre değişir ve ilacı aldıkları saat aralığında etkili olup bebeğe ciddi zarar vermeyebilir. Hamilelikte kullanılan ilaçların bazıları birinci trimesterde zararlı değildir. Fakat üçüncü trimesterde bebeğe zarar verme riski yüksek olup kullanılan ilacın dozajı doktor tarafından değiştirilerek kullanılabiliyor. Çoğu ilacın prospektüsünde gebelikte kullanımı sakıncalıdır diye yazar bunun nedeni ise hamile bireylerde test edilmediği içindir. Hiç bir yan etkisi olamayan hamilelerde ilaç kullanımı ilaçların bile bazen anne karnındaki bebeğe zararı olabiliyor. Gebelik süresince alınması gereken ilaçları kullanmadan önce iyice araştırılması önemlidir. Normal bir bireyin kullandığı bir ilacın hiç bir yan etkisi olmazken hamile olan bir bireyi bu ilacı kullanması anne karnında gelişmekte olan bebeğe zarar verebiliyor. Bu nedenlehamilelerde ilaç kullanımı oldukça önemlidir.

İlaçların Anne ve Babalar Üzerindeki Etkileri

İlaç kullanımı sadece anne adaylarının değil baba adaylarının da kullanmış olduğu birçok ilaç baba adayının spermini etkileyerek bebekte doğumsal anomalilere yol açabiliyor. Anne adayının kullandığı ilaçlar cinsel ilişki sırasında meniye karışır ve rahim ağzında emilerek embriyoya zara vermesi muhtemeldir. Hamilelikte reçetesiz kullanılan yan etkileri pek fazla olmayan ve doktora danışmadan kullanılan ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verir. Fakat gebelikte hiçbir zararı ve yan etkisi olmayan ve gebelikte kullanılması gereken ilaçlardan biride demir ilacıdır. 28. haftadan sonra sadece besinlerde demir vitamini almak bebek ve anne adayı için yetersiz kalıyor. Özellikle demir ilaçları doğumdan sonrada en az 3 ay kadar düzenli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bazı hekimler demir ilacına hamileliğin ilk aylarında başlatırken bazı hekimler de daha ileriki haftalarda başlatıp ek olarak da folik asit ilacını tavsiye edip anne adayının kullanmasını öneriyor. Bebeğin beyin ve omurga gelişimi için folik asit kullanılması uygundur. Planlı gebelik isteyen kişilere de gebelik öncesi folik asit kullanılmasında fayda vardır. Folik asidin gebeliğin 7. haftasından bebeğin beyin gelişimi tamamlandığı için hiç bir etkisi yoktur. Önemli olan süreç 7. haftadan önce folik asit kullanımına başlanmasıdır. Hamilelik öncesi kullanılan birçok ilaç hamilelik süresince kullanılmaması bebeğin sağlığı ve gelişimi için önemlidir.

Gebelik Döneminde Kullanılan İlaç Türleri

Gebelik süresince kullanılacak olan ilaçların etkileri 4 kategoriye ayrılıyor. A kategorisindeki ilaçlar hamilelik süresince kullanılabilen bebeğe zarar vermeyen vitamin grubu ilaçlardır. B kategorisindeki ilaçlar ise doktor kontrolü altında kullanılan antibiyotik grubu ilaçlardır. C kategorisinde bulunan ilaçlar hamilelik sırasında kullanılmaması ve yan etkileri olan ilaçlar grubu arasındadır. D kategorisinde olan ilaçlar hamilelik süresince kesinlikle kullanılmaması gereken ve bebeğe zarar veren ilaçlar arasındadır. X kategorisinde bulunan ilaçlar ise kesinlikle gebelik dönemi boyunca kullanılmaması gereken ilaçlar grubu arasındadır