Hamilelik Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik süreçleri, bayanların dikkat etmesi gerektiği önemli adımlar arasındadır. Kişiler bu süreçte kendi bakımlarına özen göstermeli, sağlıklarını ihmal edecek davranışlarda bulunmamalıdır. Hamilelik süreçlerinde belirlenmiş adımlar mevcuttur, kişiler bu adımları gerek kendi sağlıklar; gerekse bebeklerinin sağlıkları açısından uymaları gerekmektedir.

Hamilelikte Önemli Adımlar

Hamilelik süreçlerinin her adımı birbirinden önemlidir. Dikkat ve tecrübe gerektirmektedir ve her adımın zamanında doğru atılması gereklidir. Bunların en başında hamilelik aşıları gelmektedir. Hamilelik dönemi boyunca anneler her türlü sorundan korunmak amacı ile çeşitli aşılardan geçer. Buradaki amaç bebeğin hem anne karnındaki yaşamını korumaya hem de bebeğin yeni doğan alanında sağlık bakımından korunması için önemlidir. Aşı döneminde her aşının kesinlikle yapılması gerekmektedir. Olması gerektiği gibi, yapılmaması gereken aşılar da mevcuttur.

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar

Hamilelikte Grip Aşısı; grip aşıları hamilelik ve sonrası dönemde anneye herhangi zararı bulunmayan aşı tipidir.

Hamilelikte Hepatit B Aşısı; hepatit B hastalığına sahip eş, ya da anne adayının hamilelik döneminde kendisini, doğumdan sonraki 12 saat içerisinde de bebeğin ilgili aşı ile koruma altına alınması gereklidir.

Hamilelikte Meningokok Aşısı; oluşabilen menenjit durumuna gerek anne gerek bebeği korumaya yönelik adımdır. Doktor gerek duyduğu sürece yapılır.

Hamilelikte Tetanos Aşısı; tetanos aşıları hamilelik sürecinde ortalama 3 kere ilgili aşının yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte Hepatit A: hastalığa bağlı olarak dikkate alınması gerekmektedir. Canlı virüs taşımasından dolayı da hamilelik sürecinin her durumunda sıkıntılı olmaktadır.