Anne & Bebek

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olarak biliniyor. Fakat bazı belirtiler adet gecikmesinden önce hamileliğe işaret ediyor. Bazı kadınlar hamilelik öncesi herhangi bir belirti fark etmez ve semptomların adet belirtisi olduğunu düşünür. Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kısa yolu ise gebelik testidir. Hamilelik belirtileri nelerdir? Sorusunun cevapları içerisinde verilebilecek ilk yorgunluktur. Hamilelik sürecinde metobolizma anne adayının hem de bebeğin gelişimini desteklemek için hızlanır. Buna bağlı olarak kendinizi daha yorgun ve halsiz hissetmeniz mümkündür. Hamilelik döneminde progesteron hormonu daha fazla salgılandığı için yorgunluğu artırır. Halsizlik, yorgunluk, daha fazla uyku ihtiyacı hamilelik belirtileri arasında gösterilir.

Memelerde Büyüme veya Hassasiyet

Hamileliğe bağlı olarak vücutta bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Bunlardan bir tanesi göğüslerin büyümesidir. Buna bağlı olarak ağrı veya hassasiyet problemi yaşanır. Bazı bayanlarda meme uçlarında renk değişikliği oluşabilir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Çoğu kadında görülen ilk belirti mide bulantısı ve kusmadır. Bu durum hormon seviyelerinin değişmesinden kaynaklanmaktadır. Sabah bulantısı olarak adlandırılır fakat günün her saatinde yaşanabilir. Hassasiyet problemi yaşayan anne adayları daha önce rahatsız olmadığı bir kokudan rahatsız olabilir. Bu mide durum mide bulantısı ve kusmalara sebep olur.

İştahın Açılması veya Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Yaşanan diğer erken belirti iştahın açılmasıdır. Anne adayları sürekli aç olduğunu hissedebilir ve aşerebilirler. Mevsiminde olmayan bir sebze veya meyveleri yemek isteyebilirler. Bazı hamilelerde ise tam tersi ir durum yaşanabilir. Çok sevdikleri bir yiyecekten tiksinebilirler.

Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin ilk haftasından sonra daha sık idrara çıkmaya başlanır. Geceleri daha sık uyanıp idrara çıkmaya başlarsınız. Bazı anne adaylarında kabızlık görülebilir.

Baş Dönmesi

Hamilelik sürecinde kan damarları genişlemeye başlar. Buna bağlı olarak tansiyonunuz düşebilir. Aniden ayağa kalktığınız sırada baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Ruh Halinde Yaşanan Değişiklikler

Vücutta yaşanan hormonal değişiklikler sonucu ruh halinizde değişiklikler meydana gelir. Daha kolay sinirlenir veya çabuk strese girmeye başlarsınız. Duygusal konuda ani değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Kanama

Hamileliğin belirtilerinden bir diğeri kanamadır. Döllenmenin ardından kısa süreli bir kanama meydana gelebilir. Buna yerleşme kanaması adı verilir.