Hamilelik Döneminde Beslenmenin Bebeğin Zeka Gelişimine Etkisi

Hamilelik süresince beslenmeye verdiğiniz önem bebeğin gelişimini doğrudan etkileyebilen bir durumdur. Gebelik beslenmesi, özellikle bebeğin zeka gelişimi açısından çok fazla önem arz ediyor. Bebeğin anne karnında annenin bütün yediklerinden doğrudan faydalanabiliyor olması annenin de beslenmeye oldukça önem vermesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Bebeğin Zeka Gelişimi

Hamilelik dönemindeki ilk 3 aylık dönem bebeğin zeka gelişimi ile ilgili en önemli dönem olarak biliniyor. Hamilelik döneminde beslenmenin bebeğin zeka gelişimine etkisi en fazla bu ilk 3 aylık dönem için geçerli olsa da geri kalan 6 ay boyunca da annenin beslenme konusunda özen göstermesi gerekiyor. Bu dönemde anne omega 3 ve folik asit bakımından zengin gıdalarla beslenmeye özen göstermelidir.

Özellikle balık tüketimi çok önemlidir. Haftada en az 3 ya da 4 kez balık tüketilmelidir. Bunun dışında ceviz, içerdiği folik asit ile bebeğin zeka gelişimine olumlu anlamda katkıda bulunuyor. Kırmızı et ve protein yönünden zengin gıdalar hamileliğin ilk 3 aylık döneminde tüketilirse bebeğin zeka gelişimine fayda sağlıyor.

Hamilelik Döneminde Beslenmenin Bebeğin Zeka Gelişimine Etkisi

Bebeğin Gelişimi İle İlgili Faktörler

Bebeğin zeka gelişimi anne karnında tamamlanırken annenin beslenmesi ve zararlı maddelerden uzak durma konusunda gösterdiği özen oldukça etkili oluyor. Eğer bebeğinizin zeka gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını istiyorsanız beslenme konusunda çok dikkatli ve bilinçli hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.