Hamilelik süreçlerinde anne adaylarının kendilerini belirli alanlarda belirli konularda koruma altına alması gerekmektedir. Buradaki ana etken bebeğin oluşum sürecinde organları üzerinde yaratabilecek zararlı etkenlerin azaltılması yönündedir. Bu süreçte anne adayının dikkati kadar çevresindekilerinde yardımlarının önemi oldukça büyüktür.

Hamilelikte Evcil Hayvan Zararlı mıdır?

Normal yaşam alanınızda her zaman çeşitli evcil hayvanları ile aynı ortamda bulunabilir, temas kurabilmekte çekinmeden hareket edebilirsiniz. Hamilelik süreçlerinde de durum aslında pek farklı değildir, önemli olan kendinize daha çok dikkat etmenizdir. Evcil hayvanların kendi bünyelerinde bulunan çeşitli etkenler sebebi ile anne adaylarını ve bebekleri riske eden durumlar söz konusu olabilmektedir. Her zaman için sorun var denilmese de genel olarak sorun teşkil edebilmektedir.

gebelikte kedi beslemek

Hamilelikte Evcil Hayvan Risk Durumları

Hamilelik süreçlerinde evde evcil hayvan bulundurmak, psikolojik olarak anne adaylarına destek sağlamaktadır. Ancak zaman zaman evcil hayvanların bünyelerinde bulunan çeşitli sorunlar gelecek için sorun çıkarabilmektedir. Evde kedi beslemek, oldukça eğlenceli olmakla beraber, evcil kediler de nadirde olsa görülen dışkılarından insanlar üzerine bulaşabilen toksoplazma adı verilen parazitin bulaşması söz konusu olmaktadır. Bu durum kedilerin dışkılarının yapması sonrasında, temizlemek üzere çıplak elle dokunması ile geçebilmektedir. Bu durumun anne adayında görülmesi üzerine; düşük, erken doğuma sebep, görme bozukluğu gibi olumsuz etkileri de söz konusu olabilmektedir. Aynı dönemde evde köpek beslemek de yine köpek dışkısı üzerinde bulunan köpek kisti bebekler için olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır.

hamilelikte ve hayvanlar