Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelik dönemi bayanların en hassas dönemleridir. Birçok kadın bu aşamayı hayatında bir kere de olsa yaşadığı için hamilelik üzerine birçok fikir öne sürülmektedir. Bu bilgi karmaşası içerisinde hamile bir bayan kime ve neye inanacağını şaşırır. Çünkü ortaya atılan söylentiler ve fikirler çok tezat bir şekilde birbiriyle çelişir. Hamileliğe dair yanlış bilinenler sadece doğum anı ile ilgili değil aynı zamanda doğum süresi, doğum sonrası gibi konularda da insanlar fikirler öne sürmektedirler.

Hamilelikte Yanlış Bilinenler

Hamilelikte bir çok kadın doğum süresinin 9 ay olacağını düşünür. Ancak her hamilelik 9 ay sürmez. Her zaman için erken doğum yapma ihtimali vardır. Ancak bu durum kötü bir sonuç ortaya koymaz. Sadece bebeğinizi daha erken kucağınıza alırsınız. Etrafta söylenen bir diğer yanlış bilgi de hamile bayanın iki can taşıdığı için her öğünde iki kişilik yemek yemesi gerektiğidir. Bu da tamamen yanlış bir bilgidir. Anne yeteri kadar yemek yemeli bebek o besinlerle zaten beslenecektir. Fazla yemek yemek sizlerin gereksiz kilo almanıza neden olacaktır.

 

En çok kaçınılan konulardan birisi ise gebelikte cinsel ilişki durumudur. Çiftlerin ilişki yaşamasının bebeğe zarar vereceği düşünülse de bu yanlış bir bilgidir. Anne adayının düşük yapma riski yoksa bu durum kesinlikle yanlış değildir.

 

Hamilelikte Uçağa Binmek Tehlikeli

Hamile bayanların bu dönemde uçağa binmesi düşüğe neden olur gibi bir düşünce dolanır insanların arasında. Bu aslı olmayan bir durumdur. Gidilen bölgenin tıbbi olanaklarının kısıtlı olmamasına dikkat edilerek seyahat edilmesi sakıncalı değildir. Gebelikte uçak yolculuğu güvenli bir seyahat şeklidir. Hamile bayanları korkutan bir diğer yanlış bilgi de erken doğan bebeğin sağlık olması ve gelişme durumumun zayıf olmasıdır.

 

Erken doğan bebeklerin yaşama ihtimali gayet yüksektir ve gün geçtikçe bu oran daha da yükselmektedir. Hamileyken spor yapılmaz bilgisi de son derece yanlış bir bilgidir. Aksine hareketsizlik anne adayını olumsuz etkiler. Gün içerisinde hiç hareket etmemek anne adayı için de bebek için de son derece tehlikelidir. Düzenli spor yapmak anne adayı doğum anlarını daha kolay atlatmaktadır.