Hamilelikte 1. Hafta Gebelik

Kadınlar, her ay düzenli olarak yaşanan regl gelmemişse hamilelik testi yaptırmak gerekir. Hamilelikte 1. Hafta gebelik, erkek spermi ve kadın yumurtasının döllenmesi ile zigot oluşur ve ana rahmine yerleşir. Bundan sonra 37 hafta boyunca çiftleri son derece titiz olmalarını gerektirecek bir zaman dilimi başlamış olur. Kadınlar hamile olduklarını ilk haftalarda hissetmeyebilirler. Bebeğin doğacağı hafta, en son adet kanamasının yaşandığı günden itibaren hesaplanmalıdır. Bunun devamındaki haftalarda hücre bölünmesi ile yeni bir canlı anne karnında oluşmakta. Bebeğin yedi yirmi dört besin ve oksijenini sağlayacak olan plasenta oluşur. Bebeğin eşi olarak kabul edilir ve doğuma kadar minik canlıyı besler.

Hamileliğin İlk Haftası Anne Adayları Neler Yaşar?

Bebek ilk hafta rahime yerleşir. Bundan dolayı anne adayları yaşayacakları kanamamalarda panik olmasınlar. Bu kanama 38 haftalık bir sürecin başlangıcıdır. Anne adaylarının doğumdan sonra bebeğine besin sağlayacak olan memeleri büyümeye ve tabi ki vücuttaki bu değişimlere karşı kendilerini yorgun ve bitkin olarak hissederler. Bu tatlı acıların aslında bir kadının hamileliğinin ilk belirtileridir.

Vücuttaki bu hormonsal değişikliklerle anne adayları eşlerine karşı ruhsal olarak değişimler yaşamakta. Hamilelikte baba adaylarının sağduyu olması gerekmekte, çünkü kadınlar bunları vücuttaki hormonsal değişimlerden dolayı yaşarlar. Bu değişiklikler kadını yorar. Hamileliğin birinci hafta sürekli tuvalet ihtiyacı hissedilir. Ne yazık ki bu 37 hafta boyunca devam eder. On dakikaya bir tuvalet.

Sabah uykusundan sonra kusmalar ve kokuya hassasiyet olabilir. Baba adayları burada iş başına, eşiniz bir süre yemek bile yapamayabilir.

Bu durum kadından kadına değişmektedir. Tüm bunlara bağlı olarak da vücut ısısı yükselir. Vücuttaki bu ısı değişimin kaynağı ve sorumlusu kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonudur. Hamileliğin ilk haftasında östrojen hormonu görevi nedeni ile yükselir ve ısı artışı bu nedenle olur.

Alt akınları oluşmaya başlar. Bunun anlamı şudur. Erkeğinizden almış olduğunuz sperm yumurtaya gelmiş demektir.

Alt karın bölgesinde kasılma ve ağrılar olur. Bunun nedeni yumurtalığın yumurtayı bırakmasıdır. Her kadında görülmeyebilir ancak araştırmalar her dört kadından birisinin bu ağrıyı yaşadığını göstermekte.

Bu haftalarda sağlığınıza hareketlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Aslında tüm süreç boyunca, beslenme, spor gibi şeyler yapmakta fayda var. Bununla ilgili bir doktordan mutlaka yardım ve tavsiye almanızda fayda vardır.

Comments are closed.