Hamileliğin en zor olduğu dönem ilk 3 aydır. Bu da hamilelikte 10. hafta gebelik dönemi içine girmektedir. Bebeğiniz bu 3 aylık dönemden çıkarak bu döneme de embriyo dönemi denilerek fetüs dönemi olarak adlandırdığımız döneme girmesidir. Bu aynı şekilde hamileliğin tehlikeli dönemini atlatıldığının habercisidir. Bebek bu dönem ile birlikte artık bir insan görünümüne dönüşmektedir. Bu haftadan sonra bebek sürekli bir gelişme evresine girecektir.

Hamilelikte 10. Hafta Gebelik Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta içinde hızla büyümeyi sürdürecek siz bu hafta içinde bebeğinizin büyüdüğünü hissedeceksiniz. 10 haftalıkta bebek yaklaşık 5 gram şeklinde ağırlığı vardır. Bebek bulunduğu sıvı ortamında harekete başlar. El, ayak ve eklem bölgeleri şekillenmeye başlar. Ultrason ile bebeğin hareketlerini görebilirsiniz. Bu haftanın en ilgi çekici özelliği bebeğin kuyruk kısmının kaybolmasıdır.  Bebek ilk defa nefes alır verir bunu hava ile değil amniyon sıvısı yutarak yaparak ve ilk defa idrarını yapar. Bebeğinizin organları bu hafta içerisinde tamamlanır. Bebeğiniz özellikle dudak ve damak yapısı dönem içerisinde tamamlanır ve anne bunu ultrasonda bebeğin ağzını açtığını görür.

Gebelikte 10. Hafta Anne Adaylarında Değişiklik

Bu haftada karnınız yuvarlak oluşumuna başlar. Karın ve belde kalınlaşma hafif kilo alma giydiğiniz kıyafetlerin geçiş dönemine kadar lastikli ve esnek olması sizleri daha rahat hale getirir. Bu haftada anne bebeğin kalp atışlarını duyar. Bu hafta ile birlikte annenin geçtiği haftalarda şikayetleri devam eder fakat bulantılar azalır ancak bu kez de mide bulantısı oluşmaya başlar. Bu her ne kadar gün boyu devam etmese de sabahları mide bulantısı, keyifsizlik, mide ekşimesi, kabızlık ve çabuk sinirlenme gibi haller ortaya çıkar. Hamilelikte kan basıncı %50 oranında artar. Memelerde, ayaklarda, bacaklarda toplar damar kalınlaşmaya başlar.

Gebelikte 10. Hafta Anne Adayları Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Günde 6 bardak kadar su içiniz.
  • Yemeklerde mutlaka sıvı yağ tüketin.
  • Çay, kahve, kola kullanmayınız. Bun içeceklerin yerine bitki çay kullanın.
  • Salam, sucuk, sosis yemeyiniz.
  • Sebze ve meyve tüketiniz.
  • Güneşlenme yapınız ve sigara, alkol kullanmayın.