Hamilelikte 11. Hafta Gebelik

Hamilelikte 11. Haftası Gebelik sürecinin çeyrek diliminin bitmesini müjdelemektedir. Hamileliğin 11. haftası ile birlikte düşük tehlikesi de oldukça azalmaktadır. Bu dönemde düşük yapma riski % 1’lere kadar geriler. Çünkü düşük olayı doğal seleksiyon şeklinde gerçekleşirken özellikle hamileliğin ilk 10 haftasına kadar ki süreçte meydana geliyor. Bu nedenle 11. haftaya kadar gelen bebek için sağlıklı denmektedir.

Hamilelikte 11. Haftada Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olur?

Hamilelikte 11. hafta gebelik döneminde anne karnındaki bebek artık embriyo döneminden çıkarak fetüs dönemine girmiş bulunuyor. Bu dönemde bebek gelişimini hızlı bir şekilde devam ettiriyor. 11. haftadan önce yaklaşık 5 gram olan anne karnındaki bebek 11. hafta ile birlikte 8 gram ağırlığına ulaşacaktır. Bu dönemde bebeğin kafa ile popo arasındaki boyu 6 cm kadar olmaktadır.

11.Haftada Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Bu dönemde bebeğin hareketleri daha sık ve belirgin bir hale geliyor. Ancak bebeğin hareketlerinin fark edilmesi bir kaç hafta sonra daha belirgin hale gelecektir. Bu dönemde bebeğin kafası vücuduna göre biraz daha büyüktür. Bu özellik 11. haftadan sonra yavaşlama sürecine girerek kafanın vücut ile orantılı boyuta gelmesi sağlanır. 11. hafta ile birlikte anne karnındaki bebeklerin organlarının gelişimi son hızla devam ediyor. Bu dönemde gözdeki iris tabakası oluşmaya başlar. 11. hafta ile birlikte karnın dışında gelişen bağırsaklar artık bu dönem itibari ile karnın içine doğru hareket etmektedir. Bu dönem ile birlikte anne karnındaki bebeklerin genital organları da bu dönemde daha belirgin bir hale geliyor. Ancak cinsiyet ayrımı yapılacak düzeyde henüz değildir. Bebeğin bu dönemde elleri yumruk halini alır ve diş etlerinde diş yerleri oluşmaya başlar. Aynı zamanda bazı kemikler bu dönem itibari ile gelişmeye başlar.