Anne & Bebek

Hamilelikte 12. Hafta Gebelik

Hamilelikte bayanların gebelik için kendilerini iyice hazırladığı hissettiği dönemin başlangıcı olan 12. Haftadır. Hamilelikte 12. Hafta Gebelik döneminin ilk döneminin sonu olarak düşünülür. 3 ayrı kısımda görülen gebelik dönemi 12 hafta ile son bulur. 12. Haftanın sonlanması ile bebekte ve annende bazı gelişmeler ve değişmeler yaşanması söz konusudur. Psikolojik ve fiziksel değişimler anne adayları için oldukça önemlidir.

Bebeğin 12. Hafta Gelişimi

Annenin karnında iyice varlığını gösterdiği bir hafta olan 12. Hafta ile bebekteki gelişmeler anne baba adaylarının en önemsediği ve unutamadığı haftalardandır. Bu hafta ile beraber bebeğin uzuvları iyice ortaya çıkmaya başlar ilk olarak parmaklar birbirinden bağımsız halde gelir. Kalçası meydana gelir. Organların gelişimi bu hafta il devam ederken bazı organlar çalışmaya başlar. Cinsiyetin bu hafta ile beraber ortaya çıktığı biliniyor. Fakat cinsiyetin tıp cihazları ile anlaşılması için birkaç hafta daha bekleniyor. 12. Hafta ile saç oluşumu başlayan bebek anne için mide yanmalarının da iyice artması demek oluyor. Bebek bu dönemle beraber parmak emme eğilimine girdiği gibi ağzını da oynatma aşamasına da gelmiştir.

Anneyi 12. Hafta İle Bekleyen Süreç

Anne adayı kadınlar bu döneme girmeleri ile beraber rahimleri yukarı doğru çıkar. Bu durum ile beraber karnın büyüme evresi başlar. Hamileliğin ilk ayında görülen aşırı lavaboya çıkma isteği de sonlanmış olur. Mide bulantıları azalırken mide yanması sık görülür. Metabolizmanın hamileliğe iyice adapte olduğu bu dönem bayanların hormon değişimleri de yaşaması sık rastlanan bir konudur. Anne adaylarının bazılarında ciltte ve yüzde kuruma ya da sivilcelenme, lekeler çok fazla görülen şikâyetlerdendir. Halk arasında başka nedenlerden görülse de bu değişiklik kişinin bünyesi ve hormon yapısıyla alakalı bir durumdur. Kronik baş ağrısı rahatsızlığı olanlarda bunun şiddeti artarak sıklık derecesi artar.