Hamilelik dönemi kendi içinde üç ayrı kısma ayrılır, her kısım 3 ay olarak belirlenmiştir. Kendi içinde farklı özellikleri ve gelişimleri barındırır. Hamilelik dönemi o kadar değişken ve hızlı ilerleyen bir süreç olduğu için aslında her hafta farklı tepkimeler ve gelişmeler gözlemlenir. Hamilelikte 13. Hafta Gebelik 13. Haftalık bölüm olan hamiliğin 3. ayından sonraki ikinci kısma geçiş haftasıdır. Bu hafta içersinde anne adayında değişikler görüldüğü gibi her gün biraz daha anne karnında büyüyen bebekte de gözlenen değişimler görülür.

Bebekte Görülen İlerlemeler

hamilelikte 13. Hafta gebelik ile beraber bebek anne karnındaki yerini tam olarak almış düzenini oturtur. Bebeğin artık kemikleri ve kasları oluşurken uzuvlarda da büyük bir gelişme ve uzama görülür. Hala gram olan bir bebek söz konusu olsa da bebek için ve anne adayı için hamileliğin en rahat bölümünde gelişmeler çok hızlı seyreder. Boyu ve kilosu artmaya devam ederken. Göz yapısı doğumda alacağı şekline girmeye başlar.

Anne Adayının gelişimi

Anne adayları için hamileliğin en rahat bölümü denebilir. Bu dönemde hamilin en az etkileri annede görülür. Rahim genişlemesi ve karın aşırı gerginliği hasaslığı arttırır. Bu hassaslıkla beraber metobolik değişiklikler cilt problemlerini her hamile bayanda olmasa da baş gösterme ihtimali var. Bulantıların çok aza indiği bu dönem mide yanmalarına tanık olunur. Karnın rahim genişlemesinden iyice gerilmesi karın bölgesinde deformasyona, çatlaklara neden olabilir. Bu dönem annenin beslenmesine iyice dikkat etmesi gereken dönemdir. Sıvı alımı dengeli beslenme tüm vitaminlerden doğru şekilde alınmalıdır. Alınan tüm vitaminler doğrudan bebeğe ulaşmaktadır. Özellikle kansızlığın iyice baş göstermeye başladığı bu hafta ile anne adayları kan yapıcı besinler yönelmelidir. Protein alımını arttırılmalıdır. En doğru beslenme kalori bazında günlük ihtiyacın 300 kalori üstü olarak ortalama hesaplanır.