Hamilelikte 14. Hafta Gebelik

Gebelikte 14.haftada bebeğin yaklaşık 25 gram olması beklenir. Rahim büyümeye başladığından dolayı karın belirgin olmaya başlar. Hamilelikte 14.hafta gebelik konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

14.hafta bebeğin durumu

4.ayın ilk iki haftasını kapsayan hamilelikte 14. haftada bebeğin başı ve poposu arası ortalama 8-9.3 cm ulaşır. Bu ayda ufak ufak eliniz ağzına götürür. Kaş çatma, göz kısma, yüz ekşitme gibi mimikler bu haftada belirir. Bebeğin cinsiyeti de bu haftada ortaya çıkar. Troid bezleri belirginleşir ve hormonlar ortaya çıkar. Böbrekte bu haftada oluşur. Bu haftada idrar yapmaya başlıyor. Saçlar oluşur. Parmak izleri oluşur. Kulaklar yerine yerleşir. Çene daha belirgin olur. Ense uzar. El ve ayaklar hareket eder. Baş hareketlenir. Annesinin sesini duyar. Parmaklar hareket eder. Karaciğer safra üretir ve dalak kırmızı kan hücresi üretir.

14.hafta annede neler değişir

Karın daha belirgin bir hal alır. Kusma ve bulantılar yok denecek kadar azalır. Bu haftada anne daha enerjik olduğundan gezerek ve eğlenerek moral depolayabilir. Bu ona sevinç ve mutluluk verecektir. Zira değişen hormonlarına iyi gelecek aktiviteler anneyi mutlu eder dolaylı yoldan bebeği de mutlu olur. Bu aylarda karın ve rahim büyüdüğünden dolayı sırt bölgesinde ve kasıklarda şikâyetleri oluşur. Sık idrara çıkma başlar. İştah ve buna bağlı kilo artışları başlar.

14.hafta anne nasıl beslenmeli

Anne yeterince demir, çinko, folik asit, protein, magnezyum, A vitaminini dengeli ve düzenli almazsa bebek alması gereken bu vitaminleri annenin kanından alır ve annede eksiklik oluşur. Bu da halsizlik, saç dökülmesi, diş hastalıkları olarak anneye geri döner. Bebek gelişimini annenin kanı ile tamamlar ama anne eksik kalır. Anne doktorun tavsiye ettiği her şeyi almalı. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için annenin düzenli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir.