Anne & Bebek

Hamilelikte 15. Hafta Gebelik

Hamilelikte 15. hafta gebelik bebeğin ağırlık olarak 70 gr, boy olarak ise 10 cm olması beklenen dönemdir. Bu dönemde bebeğin cildini lanugo adlı ince tüyler ile 26. haftaya kadar kaplanır hatta doğum sonrasında bebeklerin yüz ve kulak bölgelerinde bu tüyleri görmek mümkündür. Bebeğin bu dönemde cildi çok ince olmakla birlikte kemikler sağlamlaşmaya başlar. Işık az da olsa fark edilebilmektedir. Annenin sesini bebek bu dönemde duyabilmektedir.

Hamileliğin 15. Haftası Bebek Açısından Nasıl Bir Gelişme Yaşanır?

Annenin göbeğinden aşağıya uzanan kahverengi çizgi belirir. Bu çizginin adı linea nigradır. Hamileliğin 15. haftasında oluşan bu çizgi doğumun ardından kendiliğinden yok olur. Annenin meme uçları koyulaşmaya başlar koyu kahve bir renk alır. Bu korkulacak bir durum değildir doğum sonrası yavaş yavaş normale dönmektedir. Bu haftadan sonra annenin göbeği kıyafetlerinin altından belli olmaya başlar. Göbek dışarıdan belli olmaya başladıktan sonra arabalarda ki emniyet kemerinin alt bandını kullanırken göbeğin alt tarafından geçirerek kullanmak sağlıklı olacaktır. Böylece emniyet kemerinin göbeğe baskı yapması engellenmiş olur. Anneler bu haftadan sonra sadece emniyet kemeri değil yatış pozisyonlarını da bebeğe baskı yapmayacak şekilde belirlerlerse çok daha iyi olur. Annenin yan veya sırt üstü yatması göbeğe baskı yapmaması açısından daha sağlıklıdır. Annenin bağlı olduğu sağlık merkezinde veya tercih ettiği sağlık merkezinde düzenli kontroller sağlanmalıdır.

15.Haftada Anne Psikolojisi Nasıldır?

Anne karnı büyüdükçe içindeki mucizeyi keşfedip kendisini mutlu, bazen de kaygılı hissetmektedir. Özellikle ilk doğumlarda anne doğum anı endişelerini yaşamaya başlar. Bunların hepsinin hamilelikte anne psikolojisi için oldukça normaldir. Artık anne bebeğini karnına dokunarak da hissedebilir ve anne bebek bağı daha da güçlenir.