Hamilelikte 16. Hafta Gebelik

Hamileliğin 16. haftası anne karnındaki bebeğin hızla büyüdüğü bir dönemdir. Hamileliğin 16. haftası ile birlikte anne karnında bulunan bebeklerin organ uyumsuzlukları tamamen geçecektir. Bu dönemde anne karnındaki bebeklerin kolları ve bacakları arasındaki orantılar dengeleniyor. Aynı zamanda hamilelikte 16. hafta gebelik döneminde anne karnında bulunan bebeklerin boylarında belirgin bir şekilde uzama da meydana geliyor. Bu dönemde aynı zamanda bebekler kafalarını bağımsız bir şekilde hareket ettirebilme özelliğine sahiptir. Bebeklerin bu dönemde el ve kolları ile seri bir şekilde hareket sağlayacağı için anne karnındaki hareketleri daha önceki dönemlere göre daha hareketli geçiyor. Bu dönemde anne karnındaki bebekler ultrason seslerine de tepki verecek duruma geliyor. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık olarak 130 gram civarında oluyor. Boyu ise yaklaşık olarak 14 cm civarındadır.

Gebeliğin 16. Haftasında Bebeğin Cinsiyet Tespiti

Gebeliğin 16. haftasında anne karnında bulunan bebeğin artık cinsiyeti kesinleşir. Bu dönemde yapılacak ultrasonlar ile bebeğin kız mı erkek mi olduğu konusunda anne ve babalara doktorlar tarafından müjde verilir. Ancak bazı hamileliklerde anne karnında bulunan bebeğin duruşunun uygun olmaması nedeni ile cinsiyet tespiti yapılamıyor. Ancak daha sonraki evrelerde çekilen ultrason ile bebeğin duruşu düzelmişse cinsiyet belirlenebiliyor.

Gebelikte 16. Haftada Ultrason Görüntüsü

Anne ve babalar 16. haftada ultrason görüntüleri ile bebeklerinin el ve ayak gelişimlerini net bir şekilde görebileceklerdir. El ve ayaklar bu bölümde birbirinden ayırt edilebilecek düzeye geldiği için net bir şekilde görülebiliyor. Bebek bu dönemde dışarıdan gelen seslere tepki vermeye başlar. Anne karnındaki varlığını net bir şekilde hissettirmeye başladığı bir dönemdir. Bu dönem annenin ikinci ya da üçüncü hamilelik dönemi ise bebeğin hareketleri çok daha kolay bir şekilde hissedilir.