Hamilelikte 17. Hafta Gebelik anne adaylarında karnın büyümesine bağlı olarak çatlak oluşumları gözlemlenir. Bu nedenle hamileliğin 17. haftası itibari ile anne adayları duştan sonra mutlaka nemlendirici kullanmaları gerekiyor. Hamileliğin 17. haftasına kadar düşük tehlikesi olup olmadığı konusunda gerekli işlemler yapılırken hamileliğin 17. haftası itibari ile bebeğin genetik özellikleri konusunda gerekli tahlil ve tetkik işlemleri yapılıyor.

Bu testler içerisinde en önemli test olarak ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleridir. Günümüzde artık üçlü tarama testi yerine dörtlü tarama testi yapılıyor. Bu testler bebeklerin down sendromlu olup olmadıklarını test etmek için uygulanan önemli testlerdir. Dörtlü tarama testi ile birlikte bebek üzerinde yapılan ölçümler ile anneden alınan kan örnekleri ile bebeğin özürlü olup olmadığı tespit ediliyor. Bu konuda neticeye göre aileye bilgi veriliyor.

Gebeliğin 17. Haftasında Bebekteki Değişimler Nelerdir?

Hamileliğin 17. haftasında anne karnındaki bebek hızla büyümeye devam ediyor. Bu dönemde bebeğin boy ortalaması 15 ile 18 cm arasında olurken ağırlığı ise 180-200 gram arasında oluyor. Anne karnındaki bebeğin hamilelikte 17. hafta gebelik özelliklerine bakıldığında yapılan ultrason değerlendirmesi ile bebek bu dönemde net bir şekilde görülmeye başlar. Bu dönemde bebeğin tüm hatları geliştiği için bu dönemde bebeğin cinsiyeti ile ilgili kesin bilgi verilir. Bu dönemde bebeklerin gelişimi hızlı olduğu için kemiklerinin gelişimi için kalsiyum ihtiyacı fazladır. Bu nedenle anne adaylarının bu dönemde kalsiyum açısından zengin gıdalardan tüketmesi öneriliyor. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin dolaşım sistemi yavaş yavaş çalışmaya başlayacaktır. Bu dönemde anne adaylarında bacak kısımlarında kramplar gözlemlenebilir. Bu dönemde kramplardan dolayı yan yatılmalıdır. Aynı zamanda çok fazla zorlamadan esneme egzersizleri de yapılabilir. Bu egzersizler kramplara karşı oldukça etkilidir.